Chów podżłobowy królików.

W gospodarstwach rolnych spotyka się jeszcze tak zwany chów podżłobowy. Charakteryzuję się on tym, iż króliki swobodnie przemieszczają się po budynku inwentarskim (stajni, oborze czy chlewni) wśród innych zwierząt gospodarskich. Nie są specjalnie karmione, gdyż wyjadają to, co wypadnie ze żłobu innym gatunkom zwierząt. Jest to najmniej racjonalny sposób utrzymywania królików, ponieważ zwierzęta rozmnażają się w sposób naturalny, nie kontrolowany a często w bliskim pokrewieństwie. Gniazda zakładają pod żłobami, w wykopanych przez siebie norach lub innych przypadkowych miejscach na terenie budynku.

Utrzymywane w takich warunkach króliki są często zadeptywanie przez duże zwierzęta oraz narażone są na ataki drapieżników (psy, koty, szczury, tchórze itp.).
Istniej również niebezpieczeństwo, iż króliki wyjdą na zewnątrz budynku i uciekną z gospodarstwa, potem zdziczeją i staną się plagą upraw polowych.

Praktyczne porady dla hodowców:

  • Kojarzenie królików w bliskim pokrewieństwie narażone jest na dużo częstsze występowanie wad genetycznych u następnych pokoleń. Dodatkowo w chowie podżłobowym przy skąpym karmieniu królików kolejne pokolenia mają tendencje do karłowacenia.

 

 

 Autor: Adam Malczyk

Add Comment