Ciąża i wykot królików.

Ciąża u królików.

Ciąża u królicy trwa 28-33 dni, średnio około 30 dni. Na początku ciąża nie jest u samicy widoczna dlatego hodowcy powtarzają krycie po 7 lub 10 dniach od pierwszego krycia. Trzeba wtedy obserwować zachowanie samicy jeżeli chowa się po rogach klatki lub atakuje samca to można przypuszczać, że jest kotna. Ale nie można być pewnym do końca ponadto są też przypadki, że kotna samica daje się pokryć podczas powtórnego krycia.
Pewniejszą metodą stanowi kontrola samicy poprzez delikatne wymacywanie powłok brzusznych w poszukiwaniu rozwijających się płodów (są one wyczuwalne już w 10 dniu ciąży). Metoda ta jednak wymaga pewnej wprawy i ostrożności w postępowaniu.

Wykot królików.

Pod koniec okresu ciąży powinniśmy samicy dostarczyć świeżą słomę potrzebą do budowy gniazda. Na kilka godzin przed porodem samica w najciemniejszym kącie klatki lub w dostarczonej skrzynce wykotowej buduje gniazdo ze słomy i sierści. Sam poród trwa około 20 minut i dobywa się najczęściej w nocy lub nad ranem. Królica rodzi od 1 do 12 królicząt, najczęściej bywa ich od 4 do 8. Hodowca powinien skontrolować gniazdo najpóźniej na drugi dzień po porodzie. Jeżeli samica będzie miała więcej niż 6-8 młodych to nie będzie mogła wykarmić wszystkich, dlatego powinno się usunąć najmniejsze sztuki lub przełożyć do innej samicy której miot jest mniej liczny. Młode rodzą się ślepe i nie porośnięte sierścią.

Odchów królików przy matce dzień 1 wykot

Praktyczne porady dla hodowców:

  • Podczas porodu samica powinna mieć dostęp do świeżej i zimnej wody.
  • W czasie porodu zwierzę powinno mieć zapewnioną ciszę i spokój.
  • Hodowca powinien dla kotnych i karmiących samic przygotować odpowiednią dawkę pokarmową ze względu na ich zwiększone zapotrzebowanie pokarmowe spowodowane rozwijającymi się płodami i laktacją.
  • Na czas kontroli gniazda samica powinna być wyciągnięta z klatki.
  • Gdy przekładamy młode z jednego gniazda do gniazda innej samicy powinniśmy je delikatnie natrzeć puchem z nowego gniazda, aby miały zapach nowej samicy.

Autor: Adam Malczyk

 

Add Comment