II Opolska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza

II Opolska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza Opole, Hala Widowiskowo-Sportowa, Okrąglak
W dniach 5 i 6 grudnia 2009 roku miałam przyjemność uczestniczyć w II Opolskiej Wystawie Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, która odbywała się w opolskiej hali „Okrąglak”. Na wystawie zaprezentowano prawie 1000 sztuk gołębi z 65 różnych ras, drób ozdobny w wolierach oraz 38 sztuk królików rasowych. Organizatorem wystawy było Dolnośląskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.
W piątek na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem wystawy obecni byli jedynie organizatorzy, sędziowie i co poniektórzy hodowcy. To, co całkowicie różni takie imprezy od wystaw psów rasowych, które doskonale są mi znane jako hodowcy, to odgraniczenie oceniania zwierząt od widowiska samej wystawy i katalog wystawowy już z wynikami. Do oceny zaproszono 14 sędziów i 3 asystentów, króliki sędziowała p. Jolanta Kantorska, a ja miałam przyjemność sekretarzowania podczas ich oceny.

Zgłoszono 17 królików z ras dużych, 8 Belgijskich Olbrzymów szarych i 2 białe, 4 Barany Francuskie szare oraz 3  Olbrzymy Srokacze czarne. Puchar dla najlepszego Belga powędrował do Ryszarda Bortnika za zaprezentowanie szarego samca z notą 96,5 p. Gorzej z wyborem było w rasie Francuskiego Barana bowiem wszystkie króliki dostały taką samą ocenę 95,5 pkt. Po porównaniu sędzina zwycięstwo przyznała szaremu samcowi i tu kolejny sukces Ryszarda Bortnika. Wśród Srokaczy pięknie wypadły dwa króliki Henryka Miki. Jeszcze młodziutka samica oceniona jako „młody bardzo dobry” oraz samiec z notą 96,5 pkt. Oba z bardzo ładnym rysunkiem, puchar zdecydowanie należał się samcowi.

Z ras średnich zaprezentowano 2 Wiedeńskie Niebieskie, 5 Nowozelandzkich Czerwonych, 3 Średnie z Turyngii i 2 Wielkie Jasnosrebrzyste. W rasie Wiedeński Niebieski gdzie eksponowano samca i samicę przyznano dwie młodzieżowe oceny bardzo dobre. Obydwie sztuki w rękach Barbary i Tomasza Orłowskich. W rasie Nowozelandzki Czerwony puchar powędrował w ręce Krzysztofa Laksego za samca z notą 96,5p natomiast w rasie Średni z Turyngii wyróżniony został samiec Michała Aulicha z notą 96 pkt.  Średni z Turyngii to rasa, która nigdy nie budziła mojego zachwytu lecz po bliższym zapoznaniu z jej przedstawicielami przyznaję, że to piękne króliki. Największy entuzjazm wzbudziła samica, która nie tylko przytulała się do sędziny ale i chciała by oceniano ją w pozycji pionowej. Szkoda, że w kartach ocen nie ma rubryki „charakter”. W rasie Wielki Jasnosrebrzysty sędzina oceniła tylko samca dając mu notę 95,5 pkt., drugi królik tej rasy został bez oceny z powodu nieczytelnego tatuażu. Obydwa w rękach Barbary i Tomasza Orłowskich.

Przejdźmy do moich ulubionych ras, tych najmniejszych. Na opolskiej wystawie zaprezentowano aż 9 sztuk takich królików, to dużo w porównaniu do choćby bardzo popularnego BO, których było tylko o jedną sztukę więcej. Z karzełków kolorowych zaprezentowano 4 sztuki, wszystkie w rękach Bernarda Witczaka, jednego samca Karzełka Barana Szarego z hodowli juniorki, Łucji Orłowskiej, oraz 4 Kastoreksy miniaturowe w rękach Karola Pudełko. Największy zachwyt wzbudził Karzełek syjamski (imp. SK) oraz Karzełek szary (imp. D) oba z notą 97 pkt. Praktycznie, to już „championy” jednak fakt, że króliki te zostały sprowadzone do Polski ocenione zostały poza konkurencją. Z parki Karzełka Rysia oceniono jedynie samca (95,5 pkt.) bowiem samicę ze względu na wadę ogona sędzina pozostawiła bez oceny. Niezbyt dobrze powiodło się Kastoreksom, wśród trzech samców najwyższa nota wyniosła 94 pkt., od oceny czwartego królika w tej rasie odstąpiono bowiem nie posiadał on oka. Zwycięstwo w karzełkach i puchar powędrował do Karzełka Barana Szarego z notą 96,5 pkt., samczyka urodzonego w hodowli Łucji Orłowskiej po niemieckich importach.

Wystawę przygotowano bardzo starannie, szkoda, że organizatory nie postarali się o więcej nagród dla królikarzy, może za rok będzie obficiej. Zwierzęta można było oglądać do niedzieli.

Tekst i foto Aneta Jezierska
Autorka jest członkinią Opolskiego Towarzystwa Hodowców Drobnego Inwentarza

Link do strony z autorską galerią zdjęć z wystawy

Add Comment