Kleszcz – pasożytniczy roztocz

Przyszła wiosna a razem z nią pojawiło się mnóstwo owadów. Wśród nich pasożytniczy roztocz – kleszcz (Ixodes ricinus). Naturalny siedliskiem kleszcza są lasy oraz tereny łąkowo-leśne, w których żyją potencjalne ofiary kleszczy. Głównie są nimi ssaki i ptaki. Ulubionym miejscem przebywania kleszczy wysokie trawy i gęste krzaki. Kleszcz jest pasożytem żywiącym się krwią. Kleszcze atakują króliki jak i ludzi. Jako że strona poświęcona jest hodowli królików zawężę rozważania tylko do tego aspektu.

Na atak kleszcza narażone są króliki swobodnie przebywające w ogrodzie lub wybiegach. Znane są też przypadki ukąszenia kleszcza, królików karmionych zielonką. Kleszcz dostawszy się na ofiarę jest bardzo ruchliwy. Poszukuje miejsca do ukąszenia, w którym skóra jest najcięższa i najbardziej ukrwiona. U królika są to najczęściej uszy, kark za uszami oraz okolica genitalna. Ukąszenie jest nie odczuwalne dla ofiary. Kleszcz wycina w skórze mały otwór, przez który wprowadza swój aparat ssąco- kłujący. Jednocześnie wstrzykuje substancję tamującą krwawienie i znieczulającą. Kleszcze mogą przenosić różne choroby. Dlatego jak tylko zauważysz kleszcza na twoim zwierzaku, to powinieneś go jak najszybciej usunąć.
Najlepszym sposobem usunięcia kleszcza jest użycie pesety. Łapiesz wtedy leszcza przy samej skórze i wykręcasz go lub zdecydowanym ruchem wyciągasz. Pamiętaj zdecydowanie, ale delikatnie zarazem.

Innym dobrym sposobem jest użycie nici dentystycznej. Robisz wtedy pętlę dokoła kleszcza przy samej skórze powoli ją zaciskając. Kiedy pętla jest już zaciśnięta wtedy zdecydowanym, ale delikatnym ruchem wyciągasz pasożyta.

W sklepach zoologicznych i aptekach są dostępne różnego rodzaju proste urządzenia do wyciągania kleszczy. Mając taki sprzęt łatwiej pozbyć się pasożyta.

Próba wyciągnięcia kleszcza palcami lub zwykłymi kleszczami nie jest najlepszą metodą. Może to spowodować, iż oderwiesz tylko odwłok kleszcza a pozostawiona w skórze głowa pasożyta może stać się źródłem infekcji. Dlatego takiej metody używaj tylko w ostateczności.

Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować i obserwować. Gdyby rana nie goiła się należy udać się do lekarza weterynarii. Ręce po wykonywanym zabiegu koniecznie umyć.

Warto znać techniki usuwania kleszczy, aby reagować zaraz w momencie zauważenia pasożyta. Dobrze mieć urządzenie lub pesetę do wyciągania kleszczy. Ponieważ problem z roku na rok staje się, co raz większy.

Autor: Adam Malczyk

 

Add Comment