Kokcydioza królików.

Opis choroby:
Kokcydioza – to jedna z najczęściej występujących u królików chorób pasożytniczych. Odpowiedzialny za tę chorobę jest pasożyt (kokcydia) należący do pierwotniaków z rodzaju Eimeria.
Jest to pasożyt wewnętrzny który może się osiedlać w jelitach (kokcydioza jelitowa) lub w wątrobie (kokcydioza wątrobowa).

Oocysty (forma przetrwalnikowa pasożyta) dostaje się do przewodu pokarmowego królika wraz z paszą lub wodą. Tutaj pod wpływem działania soków żołądkowych rozpuszczana jest białkowa otoczka oocysty i uwalniają się z niej sporozoity (młode kokcydia), które przenikają i zagnieżdżają się wewnątrz komórek błony śluzowej jelit lub przewodów żółciowych wątroby. W zarażonych komórkach nabłonku następuje wielokrotne rozmnażanie bezpłciowe w wyniku którego powstaje od 2 do 4 nowych pokoleń pasożyta, który atakuje coraz to nowe komórki nabłonka. W końcu po kilku podziałach bezpłciowych powstaje ostania generacja pasożyta czyli żeńskie makroganety i męskie mikroganety po połączeniu których tworzy się zygota. Zygota zaś po otoczeniu się trwałą otoczką z białka (powstaje oocysta czyli forma przetrwalnikowa kokcydi) dostaję się do światła jelita skąd wydostaję się na zewnątrz organizmu. Oocysty wydalone z kałem z organizmu żywiciela do dalszego rozwoju potrzebują 2-3 dni sprzyjających warunków (wysokiej wilgotności) podczas których zygota dzieli się i przekształca w sporozoity. Zjedzone przez zwierzęta niedojrzałe oocysty nie powodują zagrożenia dla zdrowia królika. Dojrzałe oocysty (zawierające 8 sporozoitów) natomiast są bardzo odporne na niską temperaturę i chemiczne działanie środków odkażających. Powoduje to, że dojrzała oocysta może nawet przez kilka lat czekać w „uśpieniu”” aż zostanie zjedzona przez żywiciela aby rozpocząć od nowa wyżej opisany cykl.

 

Kokcydioza jelitowa.
Choroba ta atakuje głownie młode osobniki w wieku 4-8 tygodnia życia.

Objawy:

Brak apetytu, osowiałość, osłabienie, wzdęcia, rzadki i cuchnący kał. Chorobę powinno się potwierdzić przez badanie kału. Nie leczone zwierzęta padają na wskutek zatrucia organizmu produktami nieprawidłowej przemiany materii.

Postępowanie:
Leczenie królików jest stosunkowo łatwe ponieważ na rynku jest dostępnych wiele środków o dużej skuteczności. O szczegóły proszę pytać swojego lekarza weterynarii.

Profilaktyka.
Aby nie dopuścić do wybuchu choroby na fermie powinno się raz na 2-3 miesiące podać profilaktyczne całemu stadu środek o działaniu kokcydiostatycznym. Najczęściej są to te same środki które stosujemy w leczeniu chorych zwierząt tylko ich dawka jest mniejsza. Na rynku można również spotkać pasze pełnoporcjowe które zawierają w swoim składzie kokcydiostatyk.

 
Kokcydioza wątrobowa.
Pasożyty atakują błonę przewodu żółciowego powodując jego stan zapalny. Cykl rozwojowy pasożyta, objawy, leczenie podobne jak u odmiany jelitowej.

 

Autor: Adam Malczyk

Add Comment