Królik Belgijski Olbrzym Biały

Olbrzymy Belgijskie Białe należą do dużych ras królików. Ich minimalna masa ciała powinna wynosić 5,5 kg i jest ona o 0,5 kg niższa od pozostałych odmian barwnych olbrzyma belgijskiego. Nie oznacza to wcale, że królik tej odmiany nie może osiągnąć masy ciała od 7 – 9 kg, ponieważ górna granica masy ciała nie została tutaj określona. Na wystawach można spotkać tak duże osobniki, gdyż hodowcy dążą do tego aby wyhodować jak najcięższe zwierze.
A oto czym powinien się cechować wzorcowy przedstawiciel tej rasy.

Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)

„Belgijski Olbrzym Biały – genotyp: aa — — — — —

Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:

wiek (miesiąc) 3 4 5 6 7 8
masa w kg 2,6 3,6 4,6 5,3 5,8 6,5

 

Ocena cech objętych wzorcem:

  1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:
kg 5,50-5,99 6,00-6,49 6,50 i powyżej
pkt. 8 9 10

 

Dopuszcza się u samców niższą wzorcową masę ciała o 10 % niż podana w powyższej tabeli.
Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej – 5,5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała, linia grzbietu prosta, zad zaokrąglony, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, nogi tylne silne i szeroko rozstawione, nogi przednie proste. Głowa osadzona na krótkiej szyi. Ogon prosty, ściśle przylegający do tułowia.

3. Typ rasowy:
Długość tułowia 65 cm i więcej. Głowa duża, szeroka, u samców lekko garbonosa. Uszy silne, mięsiste, mocno osadzone, lekko rozchylające się ku górze. Cała zewnętrzna powierzchnia uszu owłosiona. Długość uszu 19 cm i powyżej.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Włosy pokrywowe o długości od 3 cm do 4 cm, kryjące podszycie.

5. Barwa okrywy włosowej:
Barwa okrywy włosowej na całym ciele śnieżnobiała.Królik Belgijski Olbrzym Białyjpg

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
Barwa włosów podszyciowych śieżnobiała. Oczy różowe lub karminowe, pazurki białe.

Wady dopuszczalne:
Słabo zaznaczona harmonijność budowy ciała, zwężenie tułowia w partii piersiowej; wydłużony, spiczasty pyszczek, głowa przedelikacona, cienkie i szpiczaste uszy. Długość ciała zwierzęcia od 60 do 65 cm; długość uszu od 16 do 18 cm. Okrywa włosowa lekko zażółcona, mniej gęsta i sprężysta. Zaznaczona lekko popielata barwa włosów na podbródku.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała mniejsza niż 5,5 kg, długość ciała zwierzęcia poniżej 60 cm, uszy krótsze niż 16 cm. Okrywa włosowa zażółcona lub kredowa, rzadka i mało sprężysta. Ogon opadający lub przekrzywiony na bok. Inna jak wzorcowa barwa oczu i pazurków.”

 

W pracy hodowlanej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału. Drobne wady opisane w punkcie jako „wady dopuszczalne” nie eliminują zwierzęcia z dalszej hodowli. Jeżeliby jednak wystąpiła chociaż jedna cecha opisana w punkcie „wady niedopuszczalne” to takiego osobnika powinno się natychmiast eliminować z dalszej hodowli.

Tekst i foto: Adam Malczyk

Powyższy tekst został przeniesiony do nowej wersji strony i pochodzi z okresu kiedy w Polsce obwiązywał tylko jeden wzorzec królików opracowany przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt. W 2013 roku Polski Związek Hodowców Gołębi i Drobnego Inwentarza wydał Wzorzec Królików Rasowy, ale jest w nim klauzula zabraniająca jego powielanie i rozpowszechnianie. Informacje w nim podane mogą się różnić o cytowanych powyżej.

 

Add Comment