Królik Burgundzki.

Królik Burgundzki to stara francuska rasa królików. Odznaczająca się bardzo dobrym umięśnieniem, dobrymi przyrostami masy ciała, dużą plennością i odpornością. Hodowana głównie we Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii i Czechach. Używana jako materiał do produkcji żywca króliczego.


Ubarwienie podobne jak u nowozelandzkiego czerwonego. W Europie występuje duże zróżnicowanie barwy okrywy włosowej od jasno-ceglastej do ciemno-ceglastej. W Polsce wzorzec przyjął umaszczenie włosów pokrywowych piaskowoczerwone(płowe), jednolite na grzbiecie i bokach. Obwódki wokół oczu, podbrzusze oraz wewnętrzna strona ud i ogon rozjaśnione.


Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)

„”genotyp: AA bb CC DD GG yy
Masa ciała w poszczególnych miesiącach życia:

wiek (miesiąc) 3 4 5 6 7 8
kg 2,1 2,8 3,4 3,9 4,1 4,2


Ocena cech objętych wzorcem:

1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:

kg 3,5 – 3,7* 3,7- 4.0* 4,0 – 5,3* 5.3 – 5,5
pkt. 8 9 10 9


Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej – 3,5 kg; najwyższa – 5,5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5% niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Tułów krępy, walcowaty, dobrze umięśniony, dobrze rozwinięty przód i zad. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi. Kończyny mocne, średnio długie. Nogi przednie tak ustawione, że tułów jest podniesiony. Ogon krótki, przylegający do tułowia.

3. Typ rasowy:
Głowa pięknie zaokrąglona z szerokim czołem i partią nosową. U samców wyraźnie rozwinięte policzki i kości skroniowe. Uszy mięsiste, silnie osadzone, łyżeczkowate o zaokrąglonych końcach. Długość uszu od 11,5 cm do 13 cm.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość, jedwabistość):
Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.

5. Barwa okrywy włosowej:
Barwa włosów pokrywowych piaskowoczerwona (płowa), jednolita na grzbiecie i bokach. Włosy pokrywowe wokół oczu (obwódki oczu), na uszach, wewnętrznej stronie ogona rozjaśnione do koloru jasnokremowego, krocze piaskowoczerwone.

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu i pazurków):
Barwa włosów podszyciowych rozjaśniona w stosunku do barwy włosów pokrywowych. Dopuszczalny kolor podszycia w barwie kości słoniowej. Barwa oczu brązowa, pazurki ciemnoszarobrązowe (ciemno rogowe).

Wady dopuszczalne:
Budowa ciała mniej harmonijna. Głowa i szyja wydłużona. Uszy długości od 13 do 13,5 cm. Okrywa włosowa mniej gęsta, sprężysta i jedwabista, niewielkie odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej 3 cm. Barwa okrywy włosowej czerwona, pojedyncze białe włosy. Małe odchylenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 3,5 kg lub powyżej 5.5 kg Mało harmonijna budowa ciała. Głowa wąska na długiej szyi. Uszy cienkie, spiczaste, słabo osadzone, o długości powyżej 13,5 cm. Okrywa włosowa rzadka i mało sprężysta. Występowanie w okrywie kępek białych włosów. Biała barwa okrywy włosowej na piersiach, wewnętrznej stronie nóg oraz podbrzuszu. Brak lamowania na obwódkach oczu i uszu. Podszycie białe lub lekko niebieskawe, z wyjątkiem dopuszczalnego białego podszycia na spodzie ogona. Barwa oczu, pazurków inna jak wzorcowa.”

W pracy hodowlanej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału. Drobne wady opisane w punkcie jako „wady dopuszczalne” nie eliminują zwierzęcia z dalszej hodowli. Jeżeliby jednak wystąpiła chociaż jedna cecha opisana w punkcie „wady niedopuszczalne” to takiego osobnika powinno się natychmiast eliminować z dalszej hodowli.

Tekst i foto: Adam Malczyk

 

Powyższy tekst pochodzi z okresu kiedy w Polsce obwiązywał tylko jeden wzorzec królików opracowany przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt. W 2013 roku Polski Związek Hodowców Gołębi i Drobnego Inwentarza wydał Wzorzec Królików Rasowy, ale jest w nim klauzula zabraniająca jego powielanie i rozpowszechnianie.

Add Comment