Królik olbrzym srokacz.

Królik olbrzym srokacz (OS) to rasa, która została wyhodowana w Anglii, przez krzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami o plamistym ubarwieniu.

 

Wzorcowa barwa tej rasy (opisana szczegółowo poniżej) jest w małym stopniu dziedziczona, co powoduje, iż uzyskanie potomstwa odpowiadającego wzorcowi jest bardzo trudne. W miotach otrzymujemy młode o barwie srokatej, czarnej(recesywne)  i srokatej niepełnej tzw. Chapliny (dominujące). Zagadnienie to jest szczegółowo omówione w dziale Hodowla. Sam „rysunek” jest również trudny do osiągnięcia wśród srokato umaszczonego potomstwa w miocie, a zdarza się i tak, że z miotu nie ma ani jednego osobnika o prawidłowej barwie. Dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to rasa dla hobbystów.

 

Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)

„Występuje w dwóch odmianach barwnych:
Olbrzym srokacz czarnobiały (OSC) – genotyp: AA BB CC DD gg Kk
Olbrzym srokacz niebieskobiały (OSN) – genotyp: AA BB CC dd gg Kk


Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:

wiek (miesiąc) 3 4 5 6 7 8
masa w kg 2,3 3,5 4,5 5,0 5,5 6,0

 

Ocena cech objętych wzorcem:

 1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:
Kg 5,00-5,69 5,70-5,99 6,00 i powyżej
pkt. 8 9 10

 

Dopuszcza się u samców niższą wzorcową masę ciała o 10 % niż podana w powyższej tabeli.
Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej – 5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała, linia grzbietu prosta, zad zaokrąglony, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, tułów szeroki, dobrze umięśniony. Głowa duża osadzona na krótkiej szyi. Nogi tylne mocno i szeroko rozstawione. Ogon długi przylegający do tułowia.

3. Typ rasowy:
Długość tułowia 66 cm i więcej. Głowa duża, szeroka. Uszy silne, mięsiste, mocno osadzone, lekko rozchylające się ku górze. Cała zewnętrzna powierzchnia uszu owłosiona. Długość uszu 15 cm – 17 mc.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, długość włosów pokrywowych około 3,5 cm.

5. Barwa okrywy włosowej:

 • czarnobiały (OSC) – ogólna barwa włosów pokrywowych jest czystobiała z plamkami czarnymi. Plamy powinny odcinać się kontrastowo od barwy ogólnej. Rozłożenie plamistości:
  • głowa – czarny pyszczek i biała dolna warga tworzą tzw. „motylek”; czarne, jednolite i zamknięte pierścienie wokół oczu, czarna pojedyncza plama na obydwu policzkach, nie łącząca się z pierścieniem wokół oczu, czarne uszy.
  • jednolita i nieprzerywana czarna, wąska pręga grzbietowa (szerokości około 3 cm), przechodząca od nasady uszu do nasady ogona, górna strona ogona czarna.
  • na obu stronach tułowia w części lędźwiowej i biodrowej grupa 6-8 pojedynczych, symetrycznie rozmieszczonych plam czarnych o średnicy 3 cm – 4 cm.
 • niebieskobiały (OSC) – ogólna barwa włosów pokrywowych jest czystobiała z plamkami niebieskimi. Plamy powinny odcinać się kontrastowo od barwy ogólnej. Rozłożenie plamistości:
  • głowa – niebieski pyszczek i biała dolna warga tworzą tzw. „motylek”; niebieskie, jednolite i zamknięte pierścienie wokół oczu, niebieska pojedyncza plama na obydwu policzkach, nie łącząca się z pierścieniem wokół oczu, niebieskie uszy.
  • jednolita i nieprzerywana niebieska, wąska pręga grzbietowa (szerokości około 3 cm), przechodząca od nasady uszu do nasady ogona, górna strona ogona niebieska.
  • na obu stronach tułowia w części lędźwiowej i biodrowej grupa 6-8 pojedynczych, symetrycznie rozmieszczonych plam niebieskich o średnicy 3 cm – 4 cm.
 1. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
 • czarnobiały (OSC) – włosy podszyciowe śnieżnobiałe, a na plamach barwnych błyszczące czarne, bez włosów o innym zabarwieniu lub zabrązowień. Oczy brązowe, pazurki białe.
 • niebieskobiały (OSN) – włosy podszyciowe śnieżnobiałe, a na plamach barwnych błyszczące popielatoniebieskie, bez włosów o innym zabarwieniu lub zabrązowień. Oczy niebieskoszare, pazurki białe.

Wady dopuszczalne:
Słabo zaznaczona harmonijna budowa ciała, skrócony tułów (58 cm – 65 cm), zwężenie tułowia w partii piersiowej, głowa delikatna, spiczasty pyszczek, uszy słabo osadzone, szpiczaste o długości 14 cm – 15c m. Okrywa włosowa mniej gęsta, mniej sprężysta, niewielka różnica w długości włosów pokrywowych w stosunku do wymagań wzorca (3,5 cm). Połączenie jednej z plam policzkowych z pierścieniem wokół oczu. Sporadyczne małe plamki (czarne u OSC lub niebieskie i OSN) na biało umaszczonej części głowy. Nieprawidłowe pierścienie wokół oczu (za małe lub za duże). Pojedyncze białe włosy na ciemnych plamach lub jasne plamy na dolnej części uszu. Nadmiernie szeroka pręga grzbietowa (powyżej 3 cm), przewężenie pręgi na odcinku od nasady uszu ku łopatkom lub przy nasadzie ogona, nieregularna pręga (ząbkowana). Połączenie sporadycznych małych ciemnych plamek z pręgą. Za mało (3-5 szt.) lub za dużo (ponad 8szt.) symetrycznie rozmieszczonych w części lędźwiowej i biodrowej czarnych plam u OSC lub niebieskich u OSN. Sporadyczne połączenie 6-8 pojedynczych, symetrycznie rozmieszczonych w części lędźwiowej i biodrowej czarnych plam u SOC lub niebieskich u OSN. Małe odstępstwa w barwie oczu, pigmentowane pazurki.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 5,0 kg, skrócony tułów (poniżej 58 cm). Uszy krótsze niż 14 cm. Białe oznaki na pyszczku (biały nos), przerywane ubarwienie pyszczka, nie zamknięty pierścień wokół oczu. Połączenie obu plam policzkowych z pierścieniem wokół oczu. Połączenie pierścienia wokół oczu z motylkiem. Połączenie pierścienia wokół oczu lub plam policzkowych z barwą uszu. Dolna warga zabarwiona na czarno u OSC lub niebiesko u OSN. Przerywana pręga grzbietowa, znaczne spojenie plam bocznych z pręgą. Brak symetryczności umaszczenia (różne usytuowanie plam barwnych na głowie, w części lędźwiowej i krzyżowej). Mniej niż 3 barwne plamy na jasnej stronie ciała w części lędźwiowej i krzyżowej, zniekształcone obwody plam barwnych. Więcej niż dwie plany czarne u OSC lub niebieskie u OSN w przedniej części tułowia, na szyi, na brzuchu i przednich kończynach. Barwa okrywy włosowej z wyraźnym rdzawym nalotem, zabrązowienia. Inna barwa oczu niż brązowa u OSC lub niebieskoszara u OSN.”

W pracy hodowlanej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału. Drobne wady opisane w punkcie jako „wady dopuszczalne” nie eliminują zwierzęcia z dalszej hodowli. Jeżeliby jednak wystąpiła chociaż jedna cecha opisana w punkcie „wady niedopuszczalne” to takiego osobnika powinno się natychmiast eliminować z dalszej hodowli.

Tekst i foto: Adam Malczyk

 

Powyższy tekst pochodzi z okresu kiedy w Polsce obwiązywał tylko jeden wzorzec królików opracowany przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt. W 2013 roku Polski Związek Hodowców Gołębi i Drobnego Inwentarza wydał Wzorzec Królików Rasowy, ale jest w nim klauzula zabraniająca jego powielanie i rozpowszechnianie.

 

Add Comment