Królik popielniański biały.

Gratulacje dla naukowców z Polskiej Akademii Nauk w Popielnie.
Królik popielniański biały to jedna z nielicznych ras królików, która została wyhodowana w Polsce. Zawdzięczamy ją prof. Kamińskiemu oraz dr Karłowiczwi (kontynuator prac), którzy prowadzili prace badawcze nad wyhodowaniem nowej rasy królików krzyżując białego olbrzyma belgijskiego z polskim białym. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, po wielu latach selekcji, króliki te uznano za rasę i nazwano je od miejscowości w której zostały wyhodowane.

Królik popielniański cechuje się bardzo szybkim tempem wzrostu w początkowym okresie życia (szczegóły można znaleźć w poniższej tabeli), dlatego nadaje się do produkcji brojlerów króliczych. Szkoda tylko, że rasa ta jest tak mało znana i rozpowszechniona. Największa populacja królików popielniańskich znajduje się na fermie Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu k/Warszawy.

Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)

„Genotyp: aa — — — —

Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:

 

wiek (miesiąc) 3 4 5 6 7 8
masa w kg 2,5 3,2 3,8 4,0 4,2 4,5

 

Ocena cech objętych wzorcem:

  1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:
kg 3,50-3,99 4,00-4,49 4,50-5,49 5,50-5,70
pkt. 8 9 10 9

 

Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej – 3,5 kg; najwyższa – 5,7 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Linia grzbietu prosta, tułów walcowaty, dobrze umięśniony, o długości 64 cm. Zad lekko ścięty. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi. Kończyny mocne, średniodługie. Ogon krótki, przylegający do tułowia. U dorosłych samic (ponad 1 rok) dopuszcza się niewielkie, symetrycznie uformowane podgardle.

3. Typ rasowy:
Głowa lekko wydłużona (średnia długość głowy około 10 cm). Uszy delikatne, mocno osadzone, ostro zakończone, średnioowłosione, stojące. Długość uszu od 12 cm do 13 cm.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa bardzo gęsta i sprężysta. Długość włosów pokrywowych od 2,5 cm do 3 cm.

5. Barwa okrywy włosowej:
Barwa włosów pokrywowych jednolicie śnieżnobiała.

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
Barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, bez połysku. Oczy czerwone, pazurki cieliste.

Wady dopuszczalne:
Budowa ciała mniej harmonijna. Głowa i szyja zbyt wydłużona. Uszy zbyt rozchylające się u góry, końce uszu zwisające. Długość od 13 cm do 15 cm. Nogi zbyt delikatne. Wyraźnie zaznaczone podgardle. Okrywa włosowa mniej gęsta, sprężysta i jedwabista, niewielkie odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej 2,5 cm – 3 cm. Barwa okrywy włosowej lekko zażółcona. Małe odchylenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 3,5 kg lub powyżej 5,7 kg. Mało harmonijna budowa ciała. Głowa wąska na długiej szyi. Uszy zwisające, wydelikacone o długości powyżej 15 cm. Zbyt długie i cienkie kończyny. Wyraźnie, duże, niesymetryczne podgardle. Okrywa włosowa rzadka i mało sprężysta. Wyraźnie, silnie zażółcenie okrywy włosowej lub występowanie innych barw niż biała. Barwa oczu i pazurków inna jak wzorcowa.”

W pracy hodowlanej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału. Drobne wady opisane w punkcie jako „wady dopuszczalne” nie eliminują zwierzęcia z dalszej hodowli. Jeżeliby jednak wystąpiła chociaż jedna cecha opisana w punkcie „wady niedopuszczalne” to takiego osobnika powinno się natychmiast eliminować z dalszej hodowli.

Tekst: Adam Malczyk

Powyższy tekst pochodzi z okresu kiedy w Polsce obwiązywał tylko jeden wzorzec królików opracowany przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt. W 2013 roku Polski Związek Hodowców Gołębi i Drobnego Inwentarza wydał Wzorzec Królików Rasowy, ale jest w nim klauzula zabraniająca jego powielanie i rozpowszechnianie.

Add Comment