Krycie samic królików.

Cykl płciowy u samic królika trwa 6-8 dni. Ruja (czyli okres w którym samica może być zapłodniona) trwa 3-5 dni. Niewiele jest zatem dni w których królica nie chce przyjąć samca.
Objawami rui u królic są: obrzmienie i zaczerwienienie sromu oraz kładzenie się samicy na podłodze po lekkim pogładzeniu jej ręką po grzbiecie.
Gdy samica wykazuje powyższe objawy rui powinniśmy  ją przenieść do klatki samca w celu pokrycia.
Hodowca zawsze powinien kontrolować przebieg krycia.
Zazwyczaj do pokrycia dochodzi już po kilku minutach. Można to zaobserwować po zachowaniu się samca, który po kilku gwałtownych skokach przewraca się na bok i wydaje przy tym charakterystyczny piskliwy pomruk. Następnie obwąchuje samicę, czasami obskubuje ją zębami oraz tupie tylnymi kończynami o podłogę klatki. Jednokrotne krycie samicy powinno wystarczyć zapłodnieniu samicy, jednakże hodowcy dla pewności stosują dwa krycia następujące w niedługi okresie czasu po sobie.
Jeżeli natomiast samica ucieka samcowi lub pozostaje nieruchoma w rogu klatki nie dając się pokryć to powinno się ją zabrać z klatki. Takie zachowanie się samicy świadczy o tym, że nie jest w okresie rui lub też, że jest w ciąży.

Praktyczne porady dla hodowców:

  • Niewłaściwym sposobem krycia jest zamykanie razem zwierząt w klatce na dłuższy czas. Ponieważ po tym okresie nie ma się pewności czy samica została pokryta.
  • Nigdy nie powinniśmy przenosić samca do klatki samicy, ponieważ nie będzie się tam czuł pewnie. Będzie go interesowało nowe otoczenie a dopiero w drugiej kolejności samica, a to niepotrzebnie przedłuża krycie i zabiera czas hodowcy.
  • Z klatki samca przed przyniesieniem do niej samicy powinno się usunąć poidło i karmidło (o ile znajduję się ono na podłodze) aby nie przeszkadzały podczas krycia.
  • Samice pierwiastki powinno się kryć starszymi doświadczonymi samcami, podobnie jak młode samce powinno się dopuszczać do starszych samic.
  • W zależności od tego ile planujemy wykotów samicę kryjemy w 1-2 dniu po porodzie, podczas okresu karmienia lub dopiero po odsadzeniu młodych.

Autor: Adam Malczyk

 

Add Comment