Obcinanie pazurów u królików – podstawowy zabieg pielęgnacyjny.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych u królików jest obcinanie pazurków. W naturze króliki ścierają pazurki podczas poruszania się po twardej nawierzchni lub pocierając pazurami o twardą/szorstką powierzchnię. W hodowli, a szczególnie trzymając zwierzęta na siatce takiej możliwości zwierzęta nie mają lub mają ja w ograniczonym stopniu. Zbyt długie pazurki powodują ból, w konsekwencji czego zmniejsza się ruchliwość zwierzęcia lub królik staje się osowiały. Zbyt długie pazurki u samców mogą być również przyczyną braku zainteresowania samicą podczas próby krycia.

Literatura zaleca kontrolowanie pazurków co 4-6 tygodni i w miarę potrzeby ich obcinanie. Ja myślę, że jeśli nie trzymamy królików na siatce, to wystarczy raz na 2 miesiące sprawdzić i poobcinać zbyt długie pazurki.

Do obcinania pazurków służą specjalne obcinaczki (cążki, kleszcze) do pazurów, których wiele typów można spotkać w każdym sklepie zoologicznym, co prawda przeznaczone są one głównie dla psów i kotów ale świetnie nadają się również do królików.

Przyjrzymy się, jak można wykonać taki zabieg. Na pewno początkującym hodowcom z pomocą przyjdą weterynarze, ale ja myślę, że taki zabieg każdy może sam wykonać.

Specjalnie dla potrzeb tego artykułu przez dłuższy czas nie obcinano pazurków jednemu królikowi, aby zobrazować do jakich rozmiarów mogą urosnąć pazury królika.

Przystępując do obcinania pazurów najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby. Przytrzyma ona nam królika, a my będziemy mogli swobodnie dokonać obcięcia.

Oczywiście jedna osoba sama może wykonać taki zabieg, ale wymaga to już pewnej wprawy lub techniki. Ja po wielu próbach wypracowałem sobie pewien sposób, który pozawala mi na samodzielne i dosyć szybkie obcinanie pazurków. Ustawiam królika na krańcu stołu, aby nie spadł zasłaniam go od tej strony swoim ciałem. Do jednej ręki biorę kleszcze, a drugą chwytam łapę królika, w której chcę obciąć pazurki jednocześnie dociskając tą ręką delikatnie królika do swojego ciała. Teraz kiedy królik jest w miarę unieruchomiony mogę obcinać mu pazurki.

W tym miejscu warto przytoczyć definicję pazura. „Pazur to ostro zakończony rogowy twór naskórka na końcach palców (lub chroniący końce palców) niektórych zwierząt. Pazur składa się z dwóch blaszek o różnej twardości. Zewnętrzna jest twardsza, blaszka spodnia jest stosunkowo miękka”. Źródło: Wikipedia wolna encyklopedia.

Przyglądając się białym pazurom łatwo zauważyć granicę miedzy dwoma blaszkami, twarda zewnętrzna górna warstwa jest koloru białego, a miększa blaszka spodnia jest różowa. Obcięcia dokonujemy tylko i wyłącznie twardej warstwy w odległości ok. 2 mm od miejsca, w którym zaczyna się spodnia miękka warstwa pazura. Miejsce to zaznaczono na zdjęciu obok.

Problem pojawia się z określeniem miejsca obcięcia ciemno zabarwionych pazurów – tutaj trzeba się dokładniej przyjrzeć lub mieć mocniejsze światło.

Jeśli już potrafimy precyzyjnie określić miejsce obcięcia pazura, to obcinamy je po kolei wszystkie. Najpierw w przedniej kończynie potem w tylniej. Następnie obracamy królika i obcinamy pazury z pozostałych dwóch kończyn.

Praktyczne porady dla hodowców:

  • Pamiętajmy, że jeśli za daleko obetniemy pazura (naruszymy blaszkę spodnią [miękką] pazura) to zranimy królika i będzie on krwawił. Należy wtedy zdezynfekować pazur i obserwować, jak się goi rana. W przypadku jeśli rana będzie się źle goiła należy się skontaktować z lekarzem weterynarii.

Autor: Adam Malczyk

Foto: Aleksandra Malczyk

 

Add Comment