Odchów królików przy matce cz. 1- wstęp


Odchów królików przy matce dzień 28 króliki można odsadzać 1


Króliki rodzą się ślepe i nagie a więc nie przygotowane do samodzielnego życia. Ich dalszy rozwój zależy zatem od zachowania i mleczności matki. O ile na zachowanie się samicy nie mamy większego wpływu to jej mleczność zależy głównie od zastosowanej dawki pokarmowej. Pisząc o zachowaniu się samicy mam na myśli szczególne przypadki, które mogą spowodować utracenie miotu. Przykładem mogą być: kanibalizm (tzn. zjadanie młodych przez samicę), szeroko rozumiane „porzucenie młodych” czy brak karmienia młodych przez samicę. Pomińmy jednak te i inne przypadki ponieważ, im mniej będziemy się nad nimi zastanawiać, tym rzadziej będą występowały.

Zatem, aby nasz miot szybko rósł powinniśmy stosować w żywieniu karmiącej samicy pasze mlekopędne. W żywieniu królików paszami tymi są: buraki, marchew, różne zielonki a z ziół mlekopędnie właściwości ma koper. Ponadto możemy również wykorzystać mleko krowie, ale z tym trzeba uważać aby nie skwaśniało bo wtedy może zaszkodzić.
Ponadto nie zapominajmy o paszy treściwej, która musi być uzupełnieniem naszej dawki pokarmowej.
Ważnym czynnikiem mającym wpływ na produkcję mleka jest stały dostęp do świeżej wody.
Zagadnienie odchowu młodych przy matce zostanie opisane i zilustrowane na podstawie przykładu, gdyż wiedza poparta przykładem jest bardziej zrozumiała. Wybrana została samica olbrzyma srokacza, która w dniu 8 maja 2004r. miała wykot.

Autor: Adam Malczyk

Add Comment