Odchów królików przy matce cz. 3 – Dzień trzeci – pojawiają się pierwsze włosy.

Odchów królików przy matce dzień 3 - pojawiają się pierwsze włosy
Odchów królików przy matce dzień 3 – pojawiają się pierwsze włosy

 

Dzień trzeci – pojawiają się pierwsze włosy.

W trzecim dniu małe króliczki zaczynają porastać włosem, dlatego młode nie są już tak różowe jak w pierwszy dzień życia. Króliczęta nadal są ślepe i niedołężne.
Na zdjęciu pierwszym i drugim przedstawiono gniazdo w trzecim dniu.
Na trzecim zdjęciu przedstawiono zbliżenie jednego królika, ponieważ jednak był tak ruchliwy i nie chciał się dać sfotografować, zrobiono mu następne zdjęcie na podłodze klatki.


Nasze króliki rozwijają się poprawnie to też podam trochę informacji na temat mleczności samic.
Jak już wcześniej wspomniano, tylko dobrze karmione króliczęta rozwijają się prawidłowo. Laktacja (tzn. wydzielanie mleka) u królicy trwa około 6 tygodni. Jej szczyt przypada na okres pierwszych 18 dni, potem mleczność stopniowo spada.
Mleko królicze zawiera w swym składzie około trzy razy więcej białka oraz około pięć razy więcej tłuszczu niż mleko krowie. Dzienna produkcja mleka wynosi około 160-270 g, a jego skład zmienia się w okresie karmienia.

Praktyczne porady dla hodowców:

  • Hodowca nie powinien zbyt często zaglądać do gniazda. Pierwsza kontrola powinna się odbyć najpóźniej na pierwszy dzień po wykocie a następna (o ile gniazdo nie wzbudza podejrzeń) dopiero w okolicach dziesiątego dnia.
    Pokazane na stronie częstsze kontrole mają charakter naukowy i są przeprowadzane dla zobrazowania kolejnych etapów wzrostu młodych królików.
  • Dużo wyższa zawartość białka i tłuszczu w porównaniu do mleka krowiego powoduje, iż sztuczny wychów młodych po utracie samicy jest bardzo trudny, kosztowny i nie rokuje 100% powodzenia.
  • Zmieniający się w okresie laktacji skład mleka powoduje, iż różnica w wieku pomiędzy króliczętami podkładanymi a własnym miotem samicy nie powinna przekraczać 2-3dni. Dlatego przy podkładaniu królicząt innej samicy ich wiek powinien zgadzać się z wiekiem podkładanego potomstwa. W przeciwny razie podrzutki chorują lub giną wskutek nieodpowiedniego pokarmu.
  • Okres laktacji może być krótszy niż 6 tygodni, ponieważ kolejna rozwijająca się ciąża powoduje zahamowywanie wydzielanie mleka.

Autor: Adam Malczyk

 

Add Comment