Odsadzanie królików

 

Odchów królików przy matce dzień 28 króliki można odsadzać.
Odchów królików przy matce dzień 28 króliki można odsadzać.

 

Odsadzenie królików od matki przypada pomiędzy 4 a 7 tygodniem życia. Zależy to w dużej mierze od systemu intensywności rozrodu stosowanego przez hodowcę. Na fermach towarowych gdzie zwierzęta karmione są pełnoporcjowymi mieszankami (najczęściej granulatem) króliki odsadza się od matki w 28 dniu życia. W stadach zarodowych lub przydomowym chowie młode odsadzane są pomiędzy 5-7 tygodniem życia. Wtedy króliki dłużej wykorzystują mleko matki, które jest źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin.

Literatura oraz hodowcy zalecają, aby odsadzić samicę a młode pozostawić w klatce w której się urodziły. Wiąże się to ze zmniejszeniem stresu(szoku) związanego z przenoszeniem młodych do innej klatki (całkiem nowego otoczenia). Stres u młodych królików powoduje zaburzenia w ich rozwoju oraz zmniejszenie ich odporności a co za tym idzie zwiększa się podatność na choroby. W praktyce odsadzanie przebiega inaczej, ponieważ zazwyczaj to młode oddziela się do innej klatki.

Dodatkowego stresu odsadzanym królikom przysparza konieczność wykonania znakowania zwierząt. Każdy królik otrzymuje wtedy swój własny numer identyfikacyjny na podstawie którego można określić jego wiek i pochodzenie. Jest kilka sposobów znakowania zwierząt, króliki najczęściej się tatuuje lub kolczykuje. Dokładne informacje o zasadach znakowania królików zostaną zawarte na witrynie w późniejszym terminie.

 

Praktyczne porady dla hodowców:

  • O ile to możliwe, to powinniśmy odsadzić samice a młode pozostawić w klatce w której się urodziły.
  • Po odsadzeniu młode karminy tą samą paszą, którą otrzymywały wcześniej.
  • Na kilka dni przed odsadzeniem królikom powinniśmy podać kokcydiostatyk (lek przeciwko kokcydiozie – choroba pasożytnicza królików), aby uodpornić nasze zwierzęta przed kokcydiozą, która jest częstym powodem upadków młodych królików.

 

Autor: Adam Malczyk

 

 

Add Comment