Siedem sposobów na piękne futerko.

Jak we wszystkim w życiu najważniejsze jest pierwsze wraże. Wystarczy jedno spojrzenie i już wszystko wiesz. Nic tak nie czaruje jak piękne i lśniące futerko królików. Jego blask przyćmiewa na pierwszy rzut oka inne cechy. Świadczy ono o dobrej kondycji i zdrowotności zwierzęcia. Zatem warto zrobić coś dla poprawy jakości futerka królików. Oto siedem prostych sposobów.

 1. Odpowiednie żywienie królików.
  Wprowadź do diety królika rośliny zawierające tłuszcz roślinny. Szczególnie polecane są nasiona słonecznika i siemienia lnianego.

  2. Czystość w klatce.
  Zadbaj o czystość w klatce. Regularnie wymieniaj ściółkę, kiedy się zabrudzi lub przenieś króliki do klatek z ażurową podłogą.

  3. Sposób zadawania paszy.
  Wynieś na zewnątrz klatki wszystkie urządzenia do zadawania paszy i pojenia. Nie bez znaczenia ma tutaj także wielkość karmidła. Jeśli jest zbyt duże to królik będzie rozgrzebywał z niego paszę. Powoduje to też dodatkowe straty.

  4. Ilość zwierząt w klatce.
  Jeśli chcesz zaprezentować królika w przyszłości na wystawie. To dobrze jest je od samego początku utrzymywać w pojedynczej klatce. Ponieważ zwierzęta utrzymywane w grupie stale chcą wywalczyć sobie lepszą hierarchie w stadzie. Toczone walki mogą uszkodzić lub trwale okaleczyć zwierze.

  5. Pora roku
  Dokładnie wiadomo, ze najlepsze futerko króliki maja zimą. Wynika to z faktu przygotowywania się królika do tego trudnego okresu. Najgorsza jakość okrywy włosowej przypada zaś na pozostały okres. U młodych królików najlepsze futro (trochę niezależnie od pory roku) przypada na 8 miesiąc życia. Warto to zaplanować i przygotować sobie termin narodzin królików dokładnie na 8 miesięcy przed wystawą.

  6. Regularne wyczesywanie.
  Warto za pomocą specjalnej szczotki regularnie wyczesywać króliki. Co dzień, co tydzień, co dwa tygodnie ważne, żeby w regularnych odstępach czasu. Jednorazowy zabieg przed jakąś wystawą może mieć odwrotny skutek. Jeśli zwierze będzie w okresie wylinki to twoje działania w tym momencie tylko pogorszą sytuacje.

  7. Pochodzenie królika.
  Warto abyś pamiętał, że jakoś futerka w dużej mierze jest cechą dziedziczną. Więc wybieraj i pozastawiaj do dalszej hodowli króliki o pięknym i lśniącym futerku.

Autor: Adam Malczyk

 

Add Comment