Wzdęcia

Opis choroby:
Jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń królików spowodowanych nieprawidłowym żywieniem jest wzdęcie. Na wzdęcia narażone są najbardziej młode zwierzęta, ponieważ ich przewód pokarmowy nie jest jeszcze w pełni sprawny i może sobie nie poradzić z błędami żywieniowymi hodowcy.
Wzdęcie, czyli nadmiernie rozszerzanie się żołądka i jelit gazami powstałymi w procesie trawienia i fermentacji paszy w przewodzie pokarmowym królika.
Wzdęcia mogą wywoływać następujące pasze: świeża kończyna, zagrzana zielonka, chleb, kukurydza, ziemniaki, kapusta i groch. Jesienią przyczyną wzdęć może być podawanie królikom paszy zmarzniętej lub pokrytej szronem. W tym przypadku oprócz gazotwórczych właściwości zmarznięta pasza podraża czynności jelit.

Objawy:

Nagromadzone w przewodzie pokarmowym gazy powodują nienormalne powiększenie objętości brzucha. Zauważyć można silne napięcie powłok brzusznych a pukając w nie palcem usłyszeć można charakterystyczny dźwięk -„bębnienie”.
Chory królik jest osowiały, leży na brzuchu z wyciągniętymi tylnimi nogami. Nagromadzone gazy uciskają narządy wewnętrzne a szczególnie przeponę, co powoduje trudności w oddychaniu a w niektórych przypadkach nawet śmierć przez uduszenie. W końcowym stadium choroby może nastąpić pęknięcie żołądka lub jelit, co prowadzi do szybkiego zejścia śmiertelnego zwierzęcia.

Postępowanie:
W pierwszej kolejności powinniśmy zabrać z klatki wszystkie resztki paszy, aby nie dopuścić do dalszego jej zjedzenia. W lekkich przypadkach wystarczy masaż brzucha, który pobudza pracę jelit i przyśpiesza wydalanie gazów. Choremu zwierzęciu można podać węgiel leczniczy (lub drzewny w ostateczności) sproszkowany i zmieszany z niewielką wody, substancja ta wiąże gaz oraz hamuje jego dalsze wytwarzanie.

Profilaktyka:

Na rynku są dostępne jeszcze inne środki hamujące wytwarzanie gazów, ale o szczegóły proszę pytać lekarza weterynarii. Warto coś kupić wcześniej i mieć w podręcznej apteczne na wypadek wystąpienia tej choroby.

Praktyczne porady dla hodowców:

  • W nagłych przypadkach – kiedy nie mamy żadnego z wyżej wymienionych środków – możemy zastosować środki hamujące wytwarzanie gazów przeznaczone dla innych zwierząt (np. Tympachol przeznaczony dla bydła) oczywiście w odpowiednio do mniejszej masy ciała zmniejszonej dawce.
  • Starsza literatura podaje, że przy ostrym wzdęciu można zastosować lewatywę za pomocą małej gumowej gruszki. Płyn do lewatywy przygotowuje się z mydła rozpuszczonego w zimnej wodzie. Dobrze jest też po lewatywie zmuszać królika do ruchu.

Pamiętajmy aby postępować zgodnie z zasadą: „łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć”.

 

Autor: Adam Malczyk

Add Comment