XXIX Dni Otwartych Drzwi

Organizowane już po raz 29 przez Mikołowski Odział Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Dni Otwarte maja już swoją długą tradycję i dlatego cieszą się tak sporym zainteresowaniem. Program dwudniowej imprezy był szeroki dlatego nie sposób tutaj o wszystkim napisać.

Wiele stoisk doradczych, handlowych oraz seminaria miały na celu przybliżenie producentom rolnym nowości z dziedziny rolnictwa. Na stoiskach można było zaopatrzyć się w tatuownicę dla zwierząt, poznać ofertę firm paszowych, które coraz częściej mają w swojej ofercie paszę dla królików z podziałem na różne grupy produkcyjne tych zwierząt. Były również klatki, karmidła poidła oraz kompletne rozwiązania dla hodowli zwierząt futerkowych, – jeśli ktoś nie nabyło to można było podpatrzyć rozwiązania.

Imprezie towarzyszyła również ekspozycja drobnego inwentarza. Króliki, kury, kaczki, przepiórki to tylko niektóre zwierzęta, które można było zobaczyć w wielu rasach i odmianach barwnych. Moje zainteresowanie wzbudziło stado młodych srokaczy których rysunek był żółtej barwy. Początkowo myślałem że jest o olbrzym srokacz żółty o którym można poczytać gdzieś na zagranicznych stronach internetowych. Szybko okazało się jednak iż nie była to barwa żółta lecz madagaskarowa. Co prawda zdjęcia, które prezentuję poniżej nie dokładnie to ukazują ponieważ ruchliwe i wystraszone zwierzaki nie były chętne do pozowania. Rozmawiałem na ten temat z hodowcą i sprawa pojawienia się takiego umaszczenia wśród srokaczy jest dosyć ciekawa i myślę, że wymaga napisania czegoś więcej na ten temat.

Tymczasem zapraszam do zwiedzania wystaw i pokazów, ponieważ można  tam zobaczyć wiele ciekawych zwierząt, które widziało się najczęściej do tej pory tylko na zdjęciach.

Adam Malczyk

Add Comment