Zaparcie

Opis choroby:
Zaparcie królików jest schorzeniem spowodowanym błędami żywieniowymi hodowcy. Występuje rzadko jako konsekwencja skarmiania pasz suchych i ciężko strawnych (z dużą zawartością „balastu”) przy równoczesnym braku wody do picia. Takie żywienie powoduje po pewnym czasie osłabienie czynności jelit – sucha karma drażni zakończenia nerwowe w jelitach powodując skurcze mięśniówki i zatrzymanie przesuwającej się treści.
Zaparcie może być również następstwem nieżytu błony śluzowej jelit, bolesności prostnicy lub okolicy odbytu.

Objawy:
Zasadniczym objawem zaparcia jest utrudnione wydalanie kału – oddawany jest on rzadko i z wielkim trudem. Kał może być pozlepiany w duże wałki. W następnym etapie oddawanie kału ustaje, pomimo usilnych prób i napinania się zwierzęcia. W tym momencie królik traci apetyt i niechętnie się porusza. Podczas badania powłok brzusznych można wyczuć powiększone i mocno wypełnione masami kałowymi jelito grube.

Postępowanie:
Leczenie rozpoczyna się od zastosowania głodówki, ale bez ograniczania dostępu wody do picia. Chodzi o to, aby na początku leczenia rozmiękczyć zalegającą w jelicie masę kałową a dopiero potem podać środek przeczyszczający. Można w tym celu również podać zwierzęciu kilka razy dziennie po łyżeczce oleju parafinowego. Następnie podaje się zwierzęciu środek przeczyszczający: olej rycynowy (5-10 g) lub rozpuszczoną w wodzie sól glauberską (1-5 g) bądź inny środek wskazany przez lekarza weterynarii. Pozwala to na łatwe wydalenie treści z jelit.
Drugi sposób na wydalenie rozmiękczonych treści zalegających w jelicie polega na zastosowaniu lewatywy. Roztwór na lewatywę przygotowujemy z letniej wody z mydłem potasowym lub olejem parafinowym (nie wskazane do tego celu jest używanie proszku mydlanego, mydła toaletowego i szarego). Do zabiegu lewatywy królika trzymamy za skoki, tak aby wisiał głową w dół. Za pomocą gumowej gruszki do odbytu zwierzęcia wprowadzamy pod ciśnieniem wcześniej przygotowany płyn. Można też stosować zamiast wlewania płynu czopki glicerynowe lub z mydła potasowego.
Po zabiegu i opróżnieniu jelit – zwierzę powinno odpocząć i koniecznie mieć stały dostęp do wody pitnej. Gdy królik nabierze sił to możemy go nakarmić – ale pod żadnym pozorem nie mogą to być pasze zatwardzające. Najodpowiedniejsze są zielonki i okopowe. Zaleca się podawanie przez pewien czas wielokrotnych w ciągu dnia i małych dawek paszy tak, aby nie przeciążać zanadto żołądka i jelit.
Po 2 – 3 dniach królik powinien wrócić do zdrowia.

Profilaktyka:
Stosować prawidłowe żywienie i zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody pitnej.

Praktyczne porady dla hodowców:

  • Po leczeniu olejem parafinowym lub rycynowym może wystąpić biegunka. Wskazane jest wtedy zastosowanie odpowiedniej diety.

Pamiętajmy aby postępować zgodnie z zasadą: „łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć”.

 

Autor: Adam Malczyk

Add Comment