Żywienie królików

Królik jest zwierzęciem roślinożernym. Świadczy o tym budowa jego uzębienia cechująca się brakiem kłów jak również sam układ pokarmowy, którego najbardziej rozwiniętą częścią jest jelito ślepe. Umożliwia ono bardzo dobre wykorzystywanie paszy o dużej zawartości włókna.
Literatura podaje, że łączna długość przewodu pokarmowego królika przekracza 10-krotnie długość całego ciała zwierzęcia. Tak dobrze rozwinięty przewód pokarmowy sprawia, iż zwierzę pochłania ogromne ilości paszy w stosunku do wielkości swego ciała. Ma to również swoje wady, ponieważ nawet najmniejsze nieprawidłowości w żywieniu (nadpsuta pasza, zagrzana lub podana w nadmiarze zielonka, przemarznięte lub zmarznięte okopowe itp.) wywołują często zaburzenia w czynnościach przewodu pokarmowego(biegunki, wzdęcia, zaparcia) a u młodzieży nierzadko kończące się nawet śmiercią.

Kukurydza pasza stosowana w żywieniu królików

Dzienna dawka pokarmowa, prawidłowo żywionego królika, powinna całkowicie zaspokajać jego zapotrzebowanie nie tylko na składniki organiczne ale również na składniki mineralne i witaminy.

Najłatwiejszym sposobem zapewnienie odpowiedniej dawki pokarmowej królikom jest stosowanie pełnoporcjowych mieszanek paszowych (granulatów dla królików) dostarczanych przez przemysł paszowy. W chwili obecnej na rynku jest kilku producentów pasz, którzy produkują mieszanki dla różnych grup królików (młodzieży, matek karmiących itp.). Taki system karmienia jest głównie wykorzystywany na fermach towarowych i zarodowych.
W tradycyjnym chowie gospodarskim przez większą cześć roku podstawą dawki pokarmowej są różnego rodzaju zielonki z dodatkiem pasz treściwych i siana. Zimą zielonki zastępuje się okopowymi i sianem.

Praktyczne porady dla hodowców:
  • Zimą króliki karmimy 2-3 razy dziennie, a latem 3-4 razy dziennie, dając najpierw pasze treściwe, a potem pozostałe.
  • Królik powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.