10 najczęściej wymienianych chorób królików

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że króliki są niezwykle urocze, ale istnieje wiele problemów, które mogą wpływać na ich zdrowie i samopoczucie. Poniżej wymienione są główne choroby, które wpływają na zdrowie królików.

Biegunka królików

Króliki bardzo lubią wodę, ale lubią też pić wodę zanieczyszczoną, dlatego biegunka jest jedną z najczęstszych chorób u królików. Jeśli zauważysz, że Twój królik pije brudną wodę, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Bloat

Króliki są jednymi z najlepszych zwierząt domowych, ale niestety czasami ich ciała są dotknięte chorobą wzdęć. Choroba ta może wystąpić, kiedy ciało królika wypełnia się gazem i gaz zostaje uwięziony wewnątrz ciała. Wzdęcie jest dość śmiertelne i można je łatwo leczyć.

Problemy z oddychaniem

Królik jest małym i uroczym zwierzątkiem, ale czasami jego płuca nie pracują prawidłowo. Królik może wdychać trujące gazy, które w końcu prowadzą do problemów z oddychaniem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w oddychaniu, natychmiast zabierz królika do weterynarza.

Choroby skóry

Króliki są bardzo podatne na infekcje skórne, dlatego zaleca się utrzymywanie skóry królika w czystości i świeżości. Króliki zarażają się bakteriami, więc jeśli zauważysz jakikolwiek nienormalny wzrost na ciele Twojego królika, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Choroby nerek

Nerki odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu równowagi krwi i regulowaniu ilości minerałów i wody, których potrzebuje nasz organizm. Jeśli Twój królik ma chorobę nerek, zauważysz, że nie je i nie pije prawidłowo. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Szczepienia szczeniąt

Króliki są bardzo wrażliwe i dlatego konieczne jest szczepienie ich przeciwko wielu chorobom, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu. Szczepienia szczeniąt powinny być wykonane w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia królika.

Króliki są wspaniałymi towarzyszami i wszyscy wiemy, jak uroczo wyglądają. Ale jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy u swojego królika, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Wnioski:

To były najczęściej wymieniane choroby, ale jest jeszcze wiele innych chorób, które wpływają na zdrowie królików. Mam więc nadzieję, że będziecie trzymać swoje króliki pod kontrolą.