Biegunka i katar u królika miniaturki

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na zakup domowego zwierzątka. Dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się króliczki miniaturki. Kupując to zwierzątko musimy o nie dbać, aby nie chorowało.

katar u królika miniaturki

Króliczek miniaturka to bardzo wrażliwe zwierzątko, o które musimy odpowiednio zadbać. W przeciwnym razie może pojawić się biegunka czy katar u królika miniaturki. Obie choroby są dla tego zwierzątka bardzo niebezpieczne i nieleczone mogą prowadzić nawet do jego śmierci. Biegunka u królika miniaturki może być powodem zatrucia poprzez zjedzenie nieświeżego pokarmu. Objawia się ono wydalaniem płynnego kału o silnym i nieprzyjemnym zapachu. Ostra biegunka może często wystąpić w wyniku podania nieświeżej karmy bądź zaparzonego siana czy zielonki. Aby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, należy przechowywać wszystkie pasze w suchym oraz przewiewnym miejscu. Warto też usuwać z klatki resztki pokarmu na bieżąco, by nie zdążyły zapleśnieć, a wodę zamiast w korytkach, podatnych na zanieczyszczenia, podawać w wiszących poidłach kropelkowych.

katar u królika miniaturki

Jeśli naszemu zwierzątku dokuczają zaburzenia jelitowe, wówczas można mu podawać tylko i wyłącznie wodę i siano. Drugim poważnym schorzeniem jest katar u królika miniaturki. Infekcja górnych dróg oddechowych u królika najczęściej objawia się cieknącym nosem, zaropiałymi oczami oraz obfitym kichaniem. Króliki najczęściej są atakowane przez bakterie. Gdy nasze zwierzątko zachoruje warto udać się z nim do weterynarza, który wykonując test zwany “culture and sensitivity” rozstrzygnie jakie gatunki bakterii są przyczyną infekcji i jakie podać skuteczne antybiotyki. Kuracja antybiotykowa zazwyczaj trwa do kilku tygodni i zawsze powinna być kontynuowana przez kilka dni po ustąpieniu objawów, aby mieć pewność, że antybiotyk zabił wszystkie bakterie. Posiadanie królika, zresztą podobnie jak i innych zwierząt to duża odpowiedzialność, dlatego decydując się na jego zakup trzeba wykazać się sporą odpowiedzialnością. Jest to delikatne zwierzątko, które wymaga dużej troski ze strony swego właściciela.