Czym się wyróżniają króliki kalifornijskie? Królik kalifornijski rozmnażanie

Jedną z popularniejszych ras królików średnich jest bez wątpienia królik kalifornijski

Historia rasy

Rasa wywodzi się, jak sama nazwa wskazuje z obszaru stanu Kalifornia. Została stworzona przez hodowcę J. Westa, który skrzyżował ze sobą królika himalajskiego, szynszyla i białego królika nowozelandzkiego. Jego działania doprowadziły do powstania bardzo ekonomicznej w hodowli rasy, która nie ma wygórowanych wymagań żywieniowych – ani pod względem ilości, ani jakości i urozmaicenia stosowanej karmy.

Cechy królika kalifornijskiego

Wyróżnia się dwie wersje kolorystyczne królików tej rasy – czarną i hawana. Obie mają śnieżnobiały włos okrywowy, różnią się kolorem pyszczka, nosa, uszu i kończyn (czarny lub niebieski wariant).

Królik kalifornijski rozmnażanie

Króliki ras dużych osiągają dojrzałość płciową po ukończeniu 6-8 miesiąca życia. W porównaniu z rasami mniejszymi mają mniejsze mioty. Króliki wyróżniają się bardzo szybkim wzrostem, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród hodowców.

Żywienie

Jak już wspomniano króliki te nie mają dużych wymagań co do karmy. Można karmić je kupnymi mieszankami lub samemu komponować posiłki składające się z siana i zieleniny, pamiętając o stałym dostępie do świeżej wody.

 

Posiadasz królika? Sprawdź akcesoria: https://sqeaky.pl/krolik/