Kiedy króliki zachodzą w ciążę?

Najbardziej zdumiewającą rzeczą u królików jest to, że mogą one wydać na świat 10-12 młodych w ciągu roku i są w stanie przeżyć bez pomocy człowieka. W przypadku królika, kiedy zachodzi on w ciążę, staje się on zazwyczaj bardziej aktywny, a jego twarz zaczyna wyglądać bardziej atrakcyjnie.

Faktem jest, że każda samica królika musi być traktowana z troską i uwagą i nie ogranicza się to tylko do niej. Nawet samce królików muszą być traktowane z dużym szacunkiem i troską. Z samcem królika należy obchodzić się delikatnie i nie zmuszać go do niczego. Jeśli chodzi o samicę królika, należy ją traktować jak królową, ponieważ jest matką wszystkich dzieci.

Okres ciąży królika

Jak wiadomo, okres ciąży u królika wynosi około 75 dni, ciężarną samicę królika można wykryć w wieku około 7 do 10 tygodni. Na tym etapie królik jest w stanie nosić dziecko o wadze około 1-3 funtów.

Można więc sobie wyobrazić, jak trudno jest karmić rosnące dziecko. W okresie ciąży samica królika zwykle je mniej i nie je w ogóle w nocy. W tym czasie samica królika nie będzie miała dostępu do pożywienia przez więcej niż 2 godziny dziennie.

Można więc sobie wyobrazić, jak ciężko jest przetrwać ciężarnej królicy.

Sezon rozrodczy

Kiedy rozpocznie się sezon rozrodczy, samica królika będzie w stanie rui i będzie miała popęd płciowy do rozmnażania. Kiedy samica królika jest w nastroju do spółkowania, będzie próbowała znaleźć partnera, a kiedy samiec królika jest gotowy do spółkowania, będzie szukał samicy królika.

Jest to jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem programu hodowlanego po raz pierwszy.

Cykl hodowlany

Przez pierwsze 4 tygodnie cyklu hodowlanego samica królika będzie w stanie rui i nie będzie odczuwała głodu. Od 5. tygodnia samica królika zacznie odczuwać głód, a w 6. tygodniu ciąża zostanie potwierdzona.

W tym czasie samica królika nie jest w stanie jeść przez 4 do 5 godzin dziennie. Po tym czasie zacznie jeść małe ilości jedzenia za jednym razem.

Podsumowanie:

Tak więc, to było kilka podstawowych faktów na temat tego, kiedy króliki zachodzą w ciążę i jak to wpływa na samicę królika. W następnej części opowiem o tym, co powinieneś wiedzieć o królikach przed ich zakupem oraz o opiece i karmieniu królików.