Jak bezpiecznie rozmnażać króliki miniaturki? Królik miniaturka rozmnażanie

Króliki miniaturki to w ostatnim czasie bardzo popularne zwierzątka, uwielbiane zarówno przez osoby dorosłe jak i małe dzieci. Niezwykle istotne jest ich rozmnażanie.

Rozmnażanie królików miniaturek

Rozmnażanie królików miniaturek nigdy nie powinno być przypadkowym złączeniem samca i samiczki i nie można się w tej kwestii kierować tylko i wyłącznie urodą wybranych osobników. Rodzice przyszłego potomstwa powinni być dobrze dobrani, zdrowi oraz nie posiadać chorób genetycznych w rodzinie. Króliki które posiadają choroby zębów, zapadają często na grzybice lub pasożyty nie powinny być dopuszczone do dalszego rozrodu.

królik miniaturka rozmnażanie

Niemniej królik miniaturka rozmnażanie jest bardzo powszechne. Otóż króliki kupowane w sklepach zoologicznych są masowo rozmnażane, a hodowców często nie interesuje ich zdrowie i genetyka, gdyż dla nich najważniejsza jest produkcja małych króliczków i osiąganie z niej zysków. Należy pamiętać o tym, że rozmnażanie dwóch przypadkowo dobranych królików z nieznanego źródła jest niebezpieczne i w takim przypadku zawsze należy liczyć się z wadami genetycznymi potomstwa. Młode źle dobranej pary mogą chorować na nowotwory, choroby serca oraz mieć zaburzenia odporności. Ponadto jeśli źle dobierzemy parę to młode mogą też mieć zły zgryz czy skarłowaciałą postawę. Co więcej ciąża samicy może być zagrożona lub może wiązać się ze śmiercią noworodków. Z tych też powodów decydując się na rozmnażanie królików miniaturek musimy postąpić z wielką odpowiedzialnością oraz rozwagą.