Króliki ras dużych – olbrzymy z Belgii. Olbrzym belgijski żółty

Króliki ras dużych stają się coraz popularniejsze w Polsce. Do największych i też najbardziej powszechnych, obok barana francuskiego, zalicza się bez wątpienia olbrzym belgijski żółty.

Krótka historia rasy – olbrzym belgijski żółty

Królik belgijski, nazywany również flandryjskim, wywodzi się z okolicy miasta Gent. Początki jego hodowli sięgają roku 1825. Jest to jedna z najstarszych ras, choć nie należy do najliczniejszych. Pod koniec XIX wieku trafiły do Ameryki, żeby następnie stopniowo rozprzestrzenić się na całym świecie.

Wygląd i cechy szczególne

Króliki tej rasy mają długie, sterczące uszy. Są harmonijnej, mocnej budowy ciała, osiągając spore rozmiary. U dorosłych osobników masa dochodzi do 10 kilogramów. Mają piękny i delikatny odcień włosów okrywowych.

Jak wszystkie króliki ras dużych olbrzymy belgijskie wymagają większej troski i opieki niż ich średni kuzyni. Bywają mniej odporne na choroby. Ze względu na osiągane rozmiary potrzebują znacznej przestrzeni życiowej. Mają znacznie wyższe wymagania żywieniowe, dlatego decydując się na królika tej rasy, należy koniecznie poszerzyć wiedzę lub uzyskać poradę od specjalisty.