Królik srokacz niemiecki

Króliki to oprócz kotów i psów jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Występują w wielu odmianach i wielkościach. Do największych z nich należy bez wątpienia królik srokacz niemiecki. Jak wygląda i czym się wyróżnia na tle innych krewniaków?

Króliki rasowe olbrzymy – jakie są najpopularniejsze odmiany?

Króliki srokacze niemieckie to jedne z największych królików, obok kuzynów hodowanych w Belgii, Anglii i Stanach Zjednoczonych, gdzie odmiany olbrzymie są znane i niezmiernie popularne już od wielu lat. W przypadku królika takiego, jak srokacz niemiecki waga dorosłego osobnika może dochodzić nawet do 8 kilogramów. Zwierzęta wyróżnia sprężyste, miękkie futro, o gęstym i miękkim podszerstku i włosie okrywowym dochodzącym nawet do 3, 5-4 cm długości. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje umaszczenia tej rasy (podobnie jak w przypadku rasy belgijskiej): olbrzym srokacz czarno-biały (czarne plamy odznaczające się mocno na białym futrze) lub niebiesko-biały (niebieskie plamy na białym futrze).

Jakich warunków do życia potrzebują króliki rasowe olbrzymy?

Jak wszystkie inne odmiany olbrzymie, srokacze niemieckie ze względu na okazałe rozmiary oraz piękny wygląd są hodowane bardzo często jako króliki wystawowe. Coraz częściej ludzie decydują się również na przyjęcie srokaczy niemieckich jako zwierzęta domowe. W warunkach mieszkaniowych potrzebują sporej przestrzeni do funkcjonowania. Nie nadają się do trzymania cały czas w klatce, która ewentualnie może pełnić funkcję sypialni lub strefy wypoczynku.

Jaka powinna być dieta srokaczy niemieckich?

W przypadku diety nie ma restrykcyjnych obostrzeń. Pokarm może być zbliżony do tego, jakim karmione są inne króliki hodowlane. Niektórzy hodowcy zalecają podawanie, oprócz normalnej, kupnej karmy, również posiłków urozmaiconych o tymotkę łąkową oraz sporadycznie o świeże warzywa i owoce. Nie powinny być one jednak podstawą diety, żeby nie doprowadzić do problemów z układem pokarmowym.

W Polsce pojawia się sporo hodowli specjalizujących się w tej konkretnej rasie, która wzbudza coraz większe zainteresowanie, podobnie jak inne odmiany królików, na przykład: baran francuski niemiecki o położonych uszach i pięknych odcieniach futra, francuski baran madagaskarowy, występujący w najróżniejszych odmianach barwnych.

Razem z zainteresowaniem hodowców zwiększa się również wiedza na temat poszczególnych ras królików oraz jej popularyzacja za pomocą mediów wśród zwykłych ludzi, którzy decydują się na wybór królików na domowych towarzyszy. Koty i psy zaczynają mieć nową, poważną konkurencję.