5 zasad przechodzenia przez jezdnię

Od najmłodszych lat w szkołach dzieci uczą się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Mimo to nie maleje liczba wypadków powodowanych przez pieszych, ze względu na złe przyzwyczajenia, czy nie respektowanie jazdy kierowców samochodów. Niestety pieszy w spotkaniu z nim jest praktycznie bezbronny. Aby uniknąć przykrych konsekwencji nieprawidłowego zachowania na drodze, najlepiej jest przestrzegać zasad ogólnie przyjętych zarówno dla pieszych czy rowerzystów jak i dla kierowców samochodów.

Zasady przechodzenia przez jezdnię można zawrzeć w 5 ogólnych punktach w formie zasad.
1. Zasada pierwsza: Koniecznie zatrzymaj się przy skraju jezdni, zanim na nią wejdziesz. Pozwoli to na spokojną ocenę całej sytuacji panującej na drodze, ze spokojnym uwzględnieniem samochodów, rowerów, a także pojazdów komunikacji miejskiej, takich jak na przykład tramwaje.
2. Zasada druga: Spójrz w lewo, w prawo, a następnie znów w lewo. To zasada, którą na każdy młody człowiek już od przedszkola. Mimo to, ta zasada jest bardzo ważna i skuteczna w prawidłowym przechodzeniu przez przejście dla pieszych.
3. Zasada trzecia: Przejdź przez jezdnię, pod warunkiem, że żaden pojazd nie zbliża się z dużą szybkością.
4. Zasada czwarta: Przechodź przez jezdnię energicznym krokiem, nie zatrzymuj się i nie rozpraszaj się na przykład telefonem.
5. Zasada piąta: Przez cały czas swojego pobytu na drodze obserwuj to co się na niej dzieje.