Zabiegi pielęgnacyjne – obcinanie pazurków u królików

W naturalnym środowisku króliki ścierają pazurki, chodząc po ziemi i kamykach. Trzymane w domach, muszą mieć regularnie obcinane pazurki. Można udać się z tym do weterynarza lub nauczyć się wykonywać ten zabieg pielęgnacyjny samodzielnie. Jeśli nie zadbamy o to, będą się one zakręcać i boleśnie wrastać od spodu w łapki, kalecząc je.

Jak obcinać pazury królikowi – kilka porad

Jeśli nasz królik nigdy wcześniej nie miał obcinanych pazurków, zanim przejdziemy do samego zabiegu, trzeba go trochę oswoić. Należy wówczas regularnie brać go na ręce, dotykać i przebywać blisko niego. Sam proces przyzwyczajania może potrwać nawet kilka tygodni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Do wykonania zabiegu potrzebne będą obcążki. Może się zdarzyć, że nawet oswojone zwierzę nie będzie chciało współpracować. Należy je mocno przytrzymywać na kolanach, można również pomyśleć o zawinięciu go w ręcznik lub kocyk. Przy samym obcinaniu należy ostrożnie obciąć wyłącznie końcówkę pazurka, uważając, żeby nie naciąć biegnącego w nim nerwu, który sięga mniej więcej do połowy długości.

Po zabiegu można nagrodzić zwierzę ulubionym przysmakiem.