Czy można karmić króliki zbożami? Jakie zboże dla królików?

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla naszego królika, musimy wzbogacić znacząco swoją wiedzę. Gdyż choć karmienie tych zwierząt nie należy do najtrudniejszych, to trzeba zadbać o odpowiednie zbilansowanie diety oraz stosowanie tylko takich produktów, które na pewno nie zaszkodzą.

Oprócz gotowych mieszanek króliki mogą być karmione różnorodnymi produktami. W lecie najczęściej są to trawy, świeża zielenina, trochę warzyw. W zimie najlepiej sprawdza się siano oraz zboża.

Jakie zboże dla królików będzie najlepsze?

W zimie, gdy trudno już zdobyć świeżą trawę, warto podawać królikom ziarna zbóż, które stanowią świetną karmę treściwą, dającą zwierzętom dużo niezbędnej do życia energii. Najlepiej podawać owies, jęczmień, grykę oraz kukurydzę. Odradza się stosowanie żyta, niechętnie jadanego przez zwierzęta, które na dodatek powoduje u nich problemy z układem pokarmowym (biegunki, wzdęcia). Można również zastanowić się nad podawaniem śrutów i otrębów. Warto pamiętać, że ziarna podajemy na sucho, bez dodatków. Z kolei mączki należy natomiast zalać wodą lub mlekiem.

Istnieje wiele możliwości tworzenia odpowiedniej diety dla królików. Warto poszerzać swoją wiedzę i obserwować, co zwierzęciu smakuje, a czego nie chce jeść.