Rasowe króliki – belgijski olbrzym czarny

W przypadku królików, podobnie jak i innych zwierząt, istnieje wiele ras. Niektóre z nich są szczególnie pożądane i popularne wśród hodowców. Do takiej rasy z pewnością należy belgijski olbrzym czarny.

belgijski olbrzym czarny

Królik ten jest największą rasą wśród królików. Może osiągnąć nawet siedemdziesiąt centymetrów długości i wagę aż do kilkunastu kilogramów. Zazwyczaj jest to masa około dwunastu kilo, jednakże wyhodowano osobniki zdrowe o wadze aż piętnastu kilogramów. Króliki belgijskie olbrzymy są hodowane zarówno na mięso, jak i na futra. Króliki rasowe olbrzymy są zwykle szaro-brązowego umaszczenia, ale zdarzają się także osobniki czarne, szare, białe i brązowe. Posiadają one długie, proste uszy, o długości nawet do dwudziestu centymetrów.

Króliki rasowe olbrzymy

Hodowle owych królików są bardzo popularne w Polsce i na świecie. To gatunek, dzięki któremu można uzyskać całkiem wysokie dochody, ze względu na możliwość sprzedaży ich futra, a także wykorzystania mięsa. Mięso to jest wykorzystywane zarówno jako jedzenie dla ludzi, jak też innych zwierzaków, np. w karmach dla kotów czy psów. Futra z kolei używane są w branży kaletniczej i odzieżowej.