Czym właściwie jest błonnik?

Błonnik to substancja, o której istnieniu wiedzą wszyscy, ale jednak większość z nas nie ma bladego pojęcia czym właściwie on jest. A chyba warto wiedzieć co się wkłada do ust! Zastanówmy się więc co to jest błonnik pokarmowy.

Czym jest błonnik pokarmowy?

Błonnik to substancja, zazwyczaj pochodzenia roślinnego, która składa się z dwóch głównych składników: polisacharydów i lignin. To właśnie im błonnik zawdzięcza swoje działanie, bo są ode odporne na trawienie. Dzięki temu są zbawieniem dla mikroflory jelitowej, regulują procesy trawienia i sprawiają, że czujemy się dłużej najedzeni. Błonnik pęcznieje pod wpływem wody i dzięki temu sprawia, że wydaje nam się, że zjedliśmy więcej, niż w rzeczywistości. Dlatego tak wiele osób decyduje się jeść go więcej podczas diety.

Warto pamiętać też o tym, że skład błonnika pokarmowego może się różnić w zależności od produktu, który go zawiera. Dlatego też jeden błonnik będzie skuteczniejszy od drugiego. Tłumaczy to też suplementy z tą substancją, w których producenci starannie wybierają składniki, z których wykonają swój magiczny proszek, czy tabletki.