Suche karmy dla psów – co warto wiedzieć?

Prawidłowe żywienie psa jest niezwykle ważne, aby mógł on zachować zdrowie i dobrą kondycję przez całe życie. Duży wybór karm sprawia jednak, że nie zawsze wiemy, jaką wybrać. Czy suche karmy dla psów to dobry wybór?

Zarówno karmy mokre, jak i suche, mają swoje zalety. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ tylko dobrze zbilansowana karma dostarcza psu niezbędnych składników odżywczych.

Suche karmy dla psów – jakie mają zalety?

Suche karmy dla psów są chętnie wybierane, ponieważ mają wiele zalet. Są łatwe w przechowywaniu i długo utrzymują świeżość. Zapewniają wygodę w codziennym karmieniu psa i są bardziej odporne na psucie się niż karmy mokre, dzięki czemu można je dłużej przechowywać. Sprawdzają się one również podczas podróży, ponieważ są łatwe do przewożenia. Jest to więc bardzo praktyczne rozwiązanie na co dzień i w czasie podróży. 

Karma sucha pozwala też zadbać o higienę jamy ustnej psa. Ma ona twardą konsystencję, dzięki czemu pomaga w usuwaniu płytki nazębnej, zapobiegając tym samym powstawaniu kamienia nazębnego. Wysokiej jakości suche karmy dla psów są dobrze zbilansowane i zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania czworonoga. Mają odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia i dobrej kondycji psa. Należy pamiętać, że podając psu głównie suchą karmę, trzeba zadbać o jego prawidłowe nawodnienie. 

O czym należy pamiętać, wybierając suchą karmę dla psa?

Karma sucha to praktyczne rozwiązanie, jednak przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka czynników, aby wybrać produkt najlepiej dostosowany do potrzeb swojego pupila. Trzeba wziąć pod uwagę wiek, masę ciała, stan zdrowia i aktywność psa. W zależności od wieku i rozmiaru psa, jego potrzeby żywieniowe będą się różnić. Na rynku dostępne są specjalne karmy dla dorosłych psów, szczeniąt, psów aktywnych, starszych oraz małych i dużych ras.

Najważniejszą cechą dobrej karmy jest jej bogaty skład. Musi ona zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wśród których najważniejsze jest białko, będące kluczowym elementem budulcowym dla mięśni, skóry, sierści i ścięgien. Białko (np. mięso wołowe lub kurczak) powinno więc być głównym składnikiem. Bardzo ważne są też witaminy oraz składniki mineralne. Należy unikać karm, które zawierają sztuczne konserwanty, barwniki lub dużo zbóż. Na opakowaniu karmy powinna być umieszczona analiza żywieniowa zawierająca informacje o zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Jest to wskazówka, która pozwala upewnić się, że wartości odżywcze są zgodne z zaleceniami żywieniowymi dla konkretnego psa.

Najlepsza sucha karma – jak dobrać ją do potrzeb psa?

Uniwersalne karmy z dużą zawartością mięsa cieszą się dużą popularnością, ponieważ są dostosowane do wszystkich ras psów. Dobrze zbilansowana karma pokrywa bieżące potrzeby żywieniowe czworonoga i korzystnie wpływa na jego zdrowie oraz kondycję. Karma dla psów dorosłych dostarcza wszelkich niezbędnych składników, korzystnie wpływając na rozwój, zdrowie i kondycję. Powinna to być karma pełnoporcjowa. Dostępne są również karmy odpowiadające na specjalne potrzeby zdrowotne psów, np. problemy trawienne, alergie pokarmowe, otyłość, czy problemy z układem moczowym. 

Również psy po sterylizacji wymagają specjalnego żywienia. Jako że zabieg ten powoduje zmiany w gospodarce hormonalnej, karma dla psa powinna ograniczać ryzyko przybierania na wadze. Taka karma powinna być więc pozbawiona zbędnych węglowodanów oraz zawierać niedużo tłuszczu. Wybór odpowiedniej karmy dla swojego psa pozwoli mu zachować zdrowie i dobrą kondycję na długie lata.