Podstawowe rodzaje pożywienia dla królików – co jedzą króliki zimą?

Żywienie królików nie jest skomplikowane. W przypadku hodowania zwierzęcia w domu w głównej mierze można opierać się na gotowych, kupowanych mieszankach. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że dostarczamy zwierzęciu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania składników odżywczych.

co jedzą króliki zimą?

Jeśli chcemy, można również karmić zwierzę sianem oraz zieleniną w lecie. Oprócz tego można również podawać z umiarem świeże warzywa. A co jedzą króliki zimą? Siano oraz suszona pokrzywa lub niektóre rodzaje zbóż, które stanowią rodzaj paszy treściwej. Jakie rodzaje zbóż można podać królikowi? Świetnie nada się owies, jęczmień, gryka oraz ziarno kukurydzy. Odradza się natomiast podawanie żyta. Króliki niezbyt za nim przepadają, ponadto może powodować wzdęcia i biegunki. Można również podawać otręby i śruty. Wszelkiego typu ziarna podaje się zazwyczaj na sucho, bez dodatków.

Warto również pamiętać o dodawaniu młodych zielonych pędów drzew, których garbniki mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Unikać tylko trzeba gałązek wiśni, czereśni, śliwy, moreli i brzoskwini, które są szkodliwe dla królików.

Zadbajmy o odpowiednie zróżnicowanie karmy dla królika, żeby na pewno dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.