Kukurydza dla królików. Czym najlepiej karmić króliki?

Żywienie królików hodowlanych nie jest procesem bardzo skomplikowanym lub czasochłonnym. Konieczna jest jednak pewna wiedza, dzięki której unikniemy błędów, mogących prowadzić do problemów zdrowotnych zwierząt lub w skrajnych przypadkach nawet pomorów.

Kukurydza dla królików. Czym karmić króliki?

W lecie najłatwiej karmić je sianem oraz zieleniną. Nie powinno się jednak przesadzać z dużą ilością świeżych warzyw, gdyż mogą one prowadzić do problemów z układem pokarmowym. W zimie hodowcy preferują podawanie zwierzętom siana oraz roślin okopowych. Ponadto do diety można wprowadzać również zboża takie, jak: owies, jęczmień, gryka lub kukurydza dla królików będzie to ciekawym uzupełnieniem codziennego jadłospisu, stanowiąc bardzo treściwe pasze.

Czasami można również urozmaicać paszę, dodając do niej świeże liście oraz gałązki. Garbnik zawarty w tkankach wielu drzew (szczególnie w liściach i młodych pędach brzozy, dębu, wierzby i klonu) pomaga regulować układ pokarmowy królików. Należy jednak pamiętać, że nie każde pędy nadają się na pokarm dla królików. Nie przepadają one za gałązkami topoli, a czereśnia, śliwa, morela oraz brzoskwinia mogą być dla nich bardzo szkodliwe.

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, warto urozmaicać dietę królików. Pomoże to w utrzymaniu ich w dobrym zdrowiu i kondycji.