Wybieg hodowli królików. Akcesoria potrzebne w hodowli królików

Jeśli chcemy założyć hodowlę królików, nawet w warunkach przydomowych, musimy pamiętać, że wiąże się z tym pogłębianie swojej wiedzy o potrzebach zwierząt. Ponadto króliki, mając różnorodne potrzeby, będą wymagały zakupu różnorodnych akcesoriów, nie tylko klatki oraz miseczek na karmę i wodę. Jakie produkty muszą się znaleźć w każdej hodowli?

Wybieg hodowli królików

Wybieg hodowli królików. Większość ras królików wymaga możliwości wyjścia poza obręb samej klatki. Zwłaszcza większe rasy potrzebują znacznej przestrzeni życiowej. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wybiegu dla królików. Może być on stały lub tymczasowy, zamontowany w pomieszczeniu, na tarasie lub na trawniku obok domu. Świetnie sprawdzi się latem, podczas wychowywania młodych królicząt. Dzięki wybiegom dajemy zwierzętom szansę na zaznanie ruchu i swobody, którą hodowla klatkowa i domowa znacząco ogranicza.

wykot królików zimą

W przypadku hodowców istotnym elementem działania jest rozmnażanie zwierząt. Konieczne wówczas będzie zaopatrzenie się w kotnik. Jest to skrzynia, która montuje się do klatki przy pomocy specjalnych zaczepów. Ma otwieraną górną pokrywę, a podłoga jest ażurowa, pozwalając na zachowanie higieny i dezynfekcję skrzyni po każdym miocie. Sprawdzi się nawet wtedy, do zdarzy się wykot królików zimą. Wówczas należy wyłożyć ją dużą ilością siana, żeby zapewnić młodym ciepło i komfort.

To tylko podstawowe elementy, niezbędne w każdej hodowli. Warto systematycznie poszerzać swoją wiedzę i obserwować potrzeby zwierząt.