Posiadanie własnego psa.

Zwierzęta można spotkać na każdym kroku. Najróżniejsze ich gatunki żyją wspólnie z ludźmi lub obok ludzi. Własne zwierzę to przede wszystkim ogromny obowiązek i odpowiedzialność, z czego nie zdaje sobie sprawy wiele osób.

 

Co jakichś czas można spotkać się z artykułami w internecie na temat krzywdzonych zwierząt lub o takich, które nie mają odpowiednich warunków do normalnego życia. Posiadanie własnego psa także jest ogromnym obowiązkiem. Wielu rodziców popełnia wielki błąd – jako prezent świąteczny lub z jakiejś innej okazji kupują swojemu dziecku psa. Dziecko nie jest w rzeczywistości gotowe do zapewnienia odpowiedniej opieki takiemu zwierzęciu. Należy wszystko przemyśleć przed zakupem zwierzęcia, aby za wszelką cenę uniknąć sytuacji, gdy zwierzę zostanie umieszczone w schronisku lub wyrzucone na ulicę. Odpowiednia opieka nad zwierzętami to nie tylko karmienie i pojenie psa.

 

To także chodzenie z nim na regularne wizyty do weterynarza, interesowanie się jego stanem oraz dawanie dużo miłości. Każdy człowiek zasługuje na miłość, zwierzęta mają taką samą potrzebę w tym przypadku. Własne zwierzę oznacza bardzo dużo zajęć z tym związanym. Odnosi się to oczywiście do opieki. Nie można zapomnieć o wychodzeniu z nim na dwór (jeśli to pies) lub sprzątaniu mu klatki (jeśli to np. chomik). Jeśli jesteśmy pewni, że jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu najlepszy dom z najlepszymi warunkami, to nie ma się co zastanawiać – warto w takich przypadkach odwiedzić schroniska, w których znajdują się niechciane i porzucone zwierzaki.