Wielkości królików – największe rasy królików

Istnieje wiele ras królików, różniących się między sobą różnymi cechami. Za główny wyróżnik, jeśli chodzi o te zwierzęta, uznaje się ich wielkość. Które króliki są największe, a które najmniejsze?

największe rasy królików

Jeśli chodzi o największe rasy królików, to w szczególności zalicza się do nich tak zwanego belgijskiego olbrzyma. Dorosły osobnik może ważyć nawet 12 kilogramów. Długość największych osobników może osiągnąć nawet 70 centymetrów, a same uszy takiego zwierzaka mają długość do 20 centymetrów. Dość dużą rasą jest także tak zwany francuski baran. Osiąga on wagę do około 6, 5 kilograma. Charakteryzuje się tym, że ma spłaszczony nos. Do innych dużych ras zalicza się również olbrzyma srokacza. Królik ten osiąga wagę około 6, 5 kilograma w wieku 8 miesięcy.
Do najmniejszych ras zalicza się z kolei króliki miniaturowe. W zależności od rodzaju, mają one od około 1 do maksymalnie 3, 5 kilograma. Osiągają długość do około 40 centymetrów. To zazwyczaj króliki udomowione, są hodowane zwykle jako zwierzątka domowe dla małych dzieci. Są przyjazne, bardzo miękkie i mogą osiągnąć w dobrych warunkach wiek do 10 lat.