Wędrówki z psem. Ważne rady i wskazówki!

Wędrówki z psem mogą być wspaniałym doświadczeniem, zwłaszcza gdy pogoda robi się ładna. W górach lub w lesie, w Polsce lub za granicą nie brakuje szlaków i wspaniałych spacerów, których nie sposób sobie wyobrazić bez swojego czworonożnego towarzysza.
Niemniej jednak, wędrówka z psem jest trochę jak wyjazd na wakacje z nim, to nie może być improwizowane! Wędrówka nie jest zwykłym spacerem, ale odbywa się na kilkanaście kilometrów, a nawet kilka dni, zwierzę musi być przygotowane fizycznie i psychicznie.

Dobrze znasz swojego psa.

Przed wyruszeniem na wędrówkę ze zwierzęciem, upewnij się, że ma ono fizyczne możliwości, aby ją ukończyć. Twój pupil musi być w doskonałym zdrowiu i nie ma wątpliwości, że wybór wędrówki powinien być dostosowany do jego kondycji fizycznej i możliwości.
Małe psy mogą napotkać więcej trudności na stromym terenie, podczas gdy duże mogą szybciej zmęczyć swoje kończyny na długich dystansach. Do tego typu aktywności nie są polecane psy małe, natomiast psy średnie z długim, pasterskim pyskiem będą miały znacznie mniejsze trudności. Upewnij się, że wcześniej dowiedziałeś się o rasie swojego psa.

Owczarki na wędrówki.

Oprócz zdolności fizycznych, które należy wziąć pod uwagę, konieczne jest również, aby doskonale znać charakter swojego owłosionego przyjaciela. Musisz mieć doskonałą kontrolę nad swoim pupilem i wiedzieć, jak trzymać go blisko siebie w razie niebezpieczeństwa lub bodźców zewnętrznych. Psy bezdomne mogą stanowić problem, jeśli natkniesz się na innych turystów z ich zwierzęciem, lub psy z temperamentem myśliwskim mogą być przyciągane przez zapach lub widok dzikiego zwierzęcia i uciekać, na przykład.

Pytania, które należy zadać sobie o psa przed wyruszeniem na wędrówkę.

 • Ile lat ma mój pies, ile waży?
 • Jaka jest rasa mojego psa?
 • Jaki jest jego charakter?
 • Jaki jest jego stan zdrowia przed wyjazdem na wycieczkę?
 • Czy jest na tyle wysportowany, że może jechać na piesze wycieczki na X km?
 • Czy mój pies mnie słucha?
 • Czy mój pies jest ubezpieczony przez towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych dla zwierząt w razie problemów?

Po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi na te pytania, można przygotować się do wędrówki.

Gdzie chodzić z psem na wędrówki?

Czy Twój pies nadaje się do wędrówek ? Teraz będziesz musiał wybrać miejsce docelowe! Niestety, psy nie są dozwolone w parkach narodowych, niektórych parkach regionalnych i rezerwatach przyrody. Wędrówki z psem w miejscach, gdzie zwierzęta nie są dozwolone, są karane wysoką grzywną.
Po wybraniu celu podróży należy również dowiedzieć się o szlakach turystycznych i upewnić się, że nie zawierają one np. przejść do wspinaczki, stromych przejść zbyt blisko pustki lub małpich mostów, do których psy nie mogły się zbliżyć.
Pamiętaj też o sprawdzeniu, że podczas wędrówki będziesz miał łatwy dostęp do wody. Nawet jeśli wyjeżdżasz z zaopatrzeniem w wodę dla siebie i swojego zwierzęcia, ważne jest, aby upewnić się, że nie będziesz na cieku wodnym. Punkty wodne mogą również pozwolić zwierzęciu na ochłodzenie się, zwłaszcza podczas wędrówek w środku lata.

Przygotowywanie się do wędrówki z psem.

Jak powiedziano powyżej, chodzenie z psem na spacery nie jest czymś, co można improwizować! Po załatwieniu wszystkich spraw dotyczących zdrowia zwierzęcia i zatwierdzonych miejsc do wędrówek dostosowanych do potrzeb psa, będziecie musieli sami zorganizować się w celu zapewnienia wszelkiego niezbędnego sprzętu.
Wybór sprzętu będzie zależał od tego, czy wędrówka będzie trwała kilka dni, czy będzie odbywała się w całkowitej swobodzie, czy też będziesz ćwiczył cani-rando (pies cię ciągnie).

Oto niezbędny sprzęt do wędrówki z psem:

 • Mocna smycz
 • Uprząż
 • Jego dokumenty (paszport, karta zdrowia, szczepienia, ubezpieczenie…)
 • Składana miska (płócienna lub silikonowa)
 • Woda
 • Kibelki energetyczne lub cukierki energetyczne dla psów
 • Mata z mikrofibry lub ręcznik na przerwy
 • Apteczka pierwszej pomocy z kleszczowymi kleszczami, środek antyseptyczny, bandaże, okłady, bandaże, rękawiczki, koc ratunkowy, maść na podkładki, lina.
 • Kapcie w przypadku urazu lub zbyt gorącego podłoża

Pies wędrujący z plecakiem.

Dla tych, którzy wyjeżdżają na kilkudniową wędrówkę, preferowane jest, aby Twój pupil nosił swoje własne rzeczy. W tym przypadku dostępne są plecaki dla psów. Ale uważaj! Pies nie powinien nosić więcej niż 10% swojej wagi! BARDZO ważne jest również, aby Twój pupil został najpierw przeszkolony do noszenia ciężaru na plecach. Można to zrobić zabierając psa na kilka krótkich lub długich spacerów z torbą na plecach. Zwierzę musi być również w doskonałym zdrowiu i nie może mieć żadnych problemów z plecami ani cierpieć na żadne choroby stawów.

Dla tych, którzy chcą uprawiać cani-rando, konieczne jest wyposażenie w uprząż dostosowaną do tego rodzaju aktywności. Opcjonalnie, ale co może być przydatne, urządzenie śledzące GPS. Nigdy nie jest się bezpiecznym przed ucieczką lub chwilą dezorientacji.

Bezpieczeństwo psów podczas wędrówek.

Dla bezpiecznej wędrówki dobrze jest znać powtarzające się niebezpieczeństwa, na jakie można się natknąć. Wiedząc o tym, łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo swojemu zwierzęciu.

Udar cieplny i odwodnienie.
Konieczne jest regularne oferowanie psu wody i chłodzenie go, szczególnie w przypadku silnego upału. Unikaj chodzenia w środku psiego biegu i rób regularne przerwy. Psy o jasnej skórze są wrażliwe na oparzenia słoneczne, więc należy je chronić. Użyj mokrych kamizelek lub ręczników, aby schłodzić zwierzę i zapobiec udarowi cieplnemu.

Zimno.
Tak jak w przypadku udaru cieplnego, jeśli wędrujesz na piechotę zimą, powinieneś zadbać o to, aby pies nie był narażony na zimno, przykrywając go sierścią i matą podłogową, aby nie wysuszyć go.

Uwaga na inne zwierzęta.
Nawet jeśli Twoje zwierzę jest towarzyskie i nieśmiałe, lepiej trzymać je blisko siebie, a nawet wiązać na smyczy, gdy natkniesz się na inne zwierzęta, niezależnie od tego, czy są to inne psy, konie, krowy w ich pobliżu, czy nawet dzikie zwierzęta, nigdy nie możesz uprzedzić o ich reakcji.

Urazy opuszek łap.
Tak jak nasze stopy mogą się zmęczyć i uszkodzić podczas długiego spaceru, tak samo opuszki łap naszego psa. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać łapy i opuszki łap swojego pupila i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Upewnij się, że między opuszkami łap nie ma kolców ani innych kolców.

Sprawdź, czy nie ma kleszczy.
Kleszcze są szkodliwe dla Ciebie i Twojego zwierzęcia. Pamiętaj, aby na koniec dziennej wędrówki przeprowadzić kompletną kontrolę psa i od czasu do czasu przyjrzeć się wrażliwym obszarom, aby upewnić się, że do przyjaciela nie przywiązały się żadne kleszcze. W przeciwnym razie usuń go ostrożnie kleszczami kleszczowymi.

Bierzcie wystarczająco dużo, aby go nosić.
W przypadku dużego problemu dobrze jest ostrzec i zabrać ze sobą coś, co pozwoli na noszenie zwierzęcia na plecach. Jeśli nie mieści się w plecaku, pamiętaj, aby wziąć uprząż lub liny, które mogą go podtrzymywać.

Nie pij wody stojącej.
Woda stojąca nie zawsze jest bardzo dobra, nawet dla Twojego zwierzęcia, które może zachorować. Uniemożliwiać mu picie w małych kałużach lub małych stawach, gdzie woda jest brudna, a zamiast tego faworyzować strumienie i rzeki.

Nie pozwólcie im jeść tylko nic.
Dla psów ze słodyczą ważne jest, aby uważały, że nie jedzą tylko nic. Natura jest pełna roślin i kwiatów, które są niebezpieczne dla naszych zwierząt, więc należy być ostrożnym.

Ubezpieczenie dla Twojego zwierzęcia.
Ubezpieczenie zwierząt domowych jest ważne, gdy regularnie wyjeżdżasz. Pokryje to wszelkie nieprzewidziane wydatki medyczne i może stanowić opcję repatriacji w nagłych wypadkach w przypadku poważnego problemu.

Masz teraz wszystkie karty w ręku, aby przygotować psie wędrówki. Nie zapomnij skonsultować się z lekarzem weterynarii i umówić się na badanie kontrolne psa przed każdą długą wyprawą.