Ruja u kota – jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Ruja u kota może stanowić dosyć abstrakcyjne pojęcie dla właścicieli, którzy po raz pierwszy wzięli pod opiekę kociaka. Niemniej jednak warto zaznajomić się z tym zjawiskiem – by wiedzieć, kiedy nastąpi, jak będzie przebiegać, ile potrwa oraz jak sobie z nią radzić i czy można w jakikolwiek sposób wesprzeć pupila w jej przebiegu.

1. Ruja u kota – co to takiego?

2. Kiedy można się spodziewać rui u kota?

3. Ile trwa ruja u kota?

4. Ruja u kota – jak pomóc zwierzęciu?

Ruja u kota – co to takiego?

Na początek warto przywołać definicję zjawiska, jakim jest ruja u kota. Otóż jest to okres w życiu każdej młodej kotki, stanowiący sygnał o tym, że jest ona gotowa do rozrodu. Właściciel może zaobserwować, kiedy zbliża się ruja – zwierzę zmienia bowiem swoje zachowanie, zaczyna wydawać nieznane dotąd odgłosy, a także przybierać charakterystyczne pozy. Warto przy tym nadmienić, że ruja u kota nie przebiega tak samo, jak w przypadku suczek, to znaczy kotka nie krwawi, może jednak oznaczać teren za pomocą moczu. Wszystkie te „nietypowe” zachowania mają na celu zwabienie kocura, a w efekcie zapłodnienie kotki.

Kiedy można się spodziewać rui u kota?

Przyjmuje się, że takim progiem jest 2,5 kg – jeśli kotka osiągnie taką wagę, to można spodziewać się, że w najbliższym czasie wejdzie w fazę rui. Kotka ma wtedy zazwyczaj około ośmiu miesięcy i jest wówczas gotowa do donoszenia ciąży.

Ile trwa ruja u kota?

Warto także wspomnieć, ile trwa ruja. Otóż może być to czas od kilku dni do nawet 2 tygodni i powtarzać się co miesiąc albo co kilka miesięcy.

ruja u kota

Okres gotowości kotki do podjęcia trudów macierzyństwa dzieli się na kilka etapów, a mianowicie:

  • faza przedrujowa – pierwsze symptomy nadchodzącej rui to zmiana dotychczasowego zachowania, czyli wydawanie odgłosów, tarzanie się po podłodze, znaczenie terenu itp.;
  • ruja właściwa – zwierzę jest gotowe do kopulacji, przybiera charakterystyczne pozy, intensywnie poszukuje partnera;
  • faza międzyrujowa – to czas, obejmujący jeden lub dwa tygodnie po rui, w czasie której nie doszło do zapłodnienia, po upływie tego czasu wszystko w życiu kotki wraca do normy.

Ruja u kota – jak pomóc zwierzęciu?

Wielu właścicieli zastanawia się, jak można pomóc zwierzęciu, które przechodzi ruję (zwłaszcza po raz pierwszy). Przede wszystkim należy zadbać o komfort kotki – można w tym celu obniżyć temperaturę w pomieszczeniu i je zaciemnić, a także unikać nadmiernego dotykania zwierzęcia. Istotne jest także zapewnienie kotce bezpieczeństwa – w fazie rui właściwej może ona bowiem próbować uciekać. W razie potrzeby należy zasięgnąć porady weterynarza, który może przepisać leki na uspokojenie. Warto wspomnieć także o kastracji, która jest doskonałym antidotum na kocie bolączki. Dzięki kastracji kotka nie będzie się męczyć, a ponadto może uniknąć wielu groźnych chorób, na jakie często zapadają niewykastrowane zwierzęta.