Jakie legowisko dla kota wybrać?

Legowisko pełni wyjątkowo ważną funkcję w każdym domu, który zamieszkuje kot: jest to nie tylko miejsce spania (bo i nie każdy kot śpi w swoim legowisku), ale przede wszystkim miejsce dające zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli nasz pupil chętnie śpi w naszym łóżku lub na fotelu w salonie, jego własne, prywatne legowisko, do którego nikt inny nie ma wstępu jest czymś w rodzaju azylu.

Jak wybrać odpowiednie legowisko?

Legowisko dla kota przede wszystkim musi mieć odpowiednie rozmiary: nie może być zbyt małe (kot bez problemu powinien zwinąć się w nim w kłębek. Równocześnie nie należy wybierać legowisk bardzo dużych. Koty to zwierzęta, które uwielbiają małe przestrzenie i również najlepiej czują się śpiąc właśnie w miejscach, które nieco ich ograniczają. Warto wybierać również legowiska z wyższymi ściankami – to dodatkowy sposób na zapewnienie kociakowi poczucia bezpieczeństwa. Z pewnością najbardziej praktyczne są legowiska, w których można wymienić poduszkę. Zwierzak z pewnością z czasem nieco podrapie swoje legowisko, a wyciągana poduszka jest łatwa do obszycia zabezpieczającą warstwą materiału.
Wśród wielu modeli legowisk znajdziemy również różnego rodzaju budki i domki. Ten pomysł – choć nieco droższy – również się sprawdza. W takim miejscu kot może się ukryć i traktować je jak wyłącznie swoje. Budka powinna być wyłożona kocem lub poduszką, co zapewni komfort zwierzęciu.

Legowisko dla kota DIY

Legowisko możemy stworzyć także w warunkach domowych. Otwarte legowisko możemy wykonać z drewnianej, otwartej skrzynki o wysokości od 10 do 15cm. Do niej należy włożyć poduszkę oraz koc, którym dodatkowo można zakryć drewniane ścianki skrzynki. Nieco trudniejsze do wykonania jest legowisko w kształcie budki lub domku – do tego niezbędne będą już specjalistyczne narzędzia, drewniane, wyszlifowane i zabezpieczone deski, wiertarka oraz mnóstwo czasu i odrobina talentu, dlatego zdecydowanie prościej jest poprosić o pomoc doświadczonych majsterkowiczów, którzy poradzą sobie z tym zadaniem.