Jak wygląda zabieg strzyżenia psa u profesjonalnego groomera?

Zawód groomera wciąż nie należy do najbardziej popularnych, jednak grono osób zainteresowanych profesjonalnymi usługami psich fryzjerów wciąż się powiększa. Przed umówieniem pierwszej wizyty, właściciele czworonogów miewają różne obawy. Ciężko przewidzieć, czy dana osoba jest godna zaufania i czy pupil swoim zachowaniem nie będzie stwarzał zbyt dużych problemów. Jak wygląda zabieg strzyżenia u profesjonalnego groomera i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Zakres usług

Wiele osób uważa, że z usługi fryzjera dla zwierząt dedykowane są psom wystawowym. Jednak niesłusznie. Profesjonalny groomer zajmuje się nie tylko przycinaniem i układaniem sierści w celu podkreślenia walorów estetycznych. Usługi świadczone przez takie osoby związane są z kompleksową pielęgnacją i higieną zwierzęcia. Groomerzy posiadają wiedzę dotyczącą specyfiki różnych ras. Nie znaczy to jednak, że nie będą umieli zająć się mieszańcem. Profesjonalny psi fryzjer – Barbara Białczyk potrafi zadbać o różne typy okrywy włosowej i dostosować rodzaj zabiegów do wielkości i budowy zwierzęcia.

Oprócz strzyżenia, w ofercie profesjonalnego groomera znaleźć można m. in. kąpiele pielęgnacyjne, przycinanie pazurów, rozczesywanie sierści, czyszczenie uszu i zębów, zabiegi higieniczne okolic nosa i oczu oraz depilację małżowin usznych. Wszystkie te czynności mają wpływ nie tylko na wygląd zwierzęcia, ale przede wszystkim na jego zdrowie i samopoczucie. Regularna pielęgnacja ochroni pupila przed dyskomfortem związanym z różnymi schorzeniami.

Przebieg strzyżenia

Wszystkie szczegóły ustalane są z właścicielem przed rozpoczęciem zabiegu. Można zdecydować się zarówno na obcinanie włosia połączone z kąpielą i rozczesywaniem, jak i strzyżenie bez kąpieli. W przypadku drugiej możliwości, konieczne jest umycie psa dzień wcześniej. Niektóre zakłady oferują wanny, w których właściciel może sam wykąpać czworonoga na miejscu. Większość fryzjerów strzyże psy zarówno tradycyjnie dla rasy, zgodnie ze wzorcem FCI, jak i na życzenie, zależnie od preferencji opiekuna.

W przypadku wyboru klasycznego wariantu z kąpielą, w pierwszej kolejności sierść musi być rozczesana. Bywa to szczególnie problematyczne w przypadku zwierzaków o długiej okrywie włosowej lub tych, które nie są czesane regularnie. Następnie pupil jest poddawany kąpieli, której wstępna faza polega na spłukaniu wierzchniej warstwy brudu, a kolejna na dokładnym umyciu z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków. Warto zaznaczyć, że zawodowi groomerzy wykorzystują techniki behawiorystyczne, które są gwarancją odpowiedniego podejścia do zwierzaków. Po umyciu, włos czworonoga jest przycinany zgodnie z ustaleniami.

Co warto wiedzieć?

W cenie strzyżenia w wielu psich salonach fryzjerskich jest również czyszczenie uszu, przycinanie pazurków oraz pielęgnacja okolic nosa i oczu. Przed wizytą należy zabrać pupila na długi spacer. Pies, który spożytkuje dużo energii będzie spokojniejszy. Większość groomerów umożliwia opiekunowi towarzyszenie przy wszystkich zabiegach. Nie trzeba więc obawiać się pozostawienia przyjaciela w rękach obcej osoby.