Czym charakteryzują się wysłodki buraczane? Rodzaje i specyfika.

Wysłodki są produktem ubocznym przemysłu cukrowniczego. Cechują się dobrą strawnością i są chętnie zjadane przez bydło. Istnieje kilka rodzajów wysłodków buraczanych. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i jakie mają właściwości?

Wysłodki buraczane – rodzaje.

Wysłodki możemy podzielić ze względu na zawartość wody. Będą to więc: mokre ( do 12% suchej masy), prasowane ( 21 -22% suchej masy), suszone ( 90 %) oraz uszlachetnione, czyli suche z dodatkiem melasy.

Mokre

Wysłodki mokre cieszą się nadal dosyć dużą popularnością. Niemniej jednak ich wadą jest słaba wartość energetyczna, a także wyciek soku kieszonkowego, problemy z ubiciem i niestety, szybsze psucie się. Mają dosyć wysoką zawartość węglowodanów. Mogą być też stosowane, jako pasza dla koni mających problemy z zębami. Dobre dla koni nadmiernie wychudzonych i rekonwalescentów, gdyż dają dobre przyrosty masy. Także mogą być stosowane, jako zamiennik siana, podczas jego niedoborów. Dla koni dzienna dawka wysłodków buraczanych mokrych nie powinna przekraczać 1,2 kilograma. W żywieniu koni podajemy je razem z gniecionym owsem. Większość koni bez żadnych oporów zjada tego typu paszę.

Prasowane

Wysłodka prasowana powstała w wyniku procesu odwadniania wysłodków mokrych. Zawierają około 22 % masy suchej. Ich produkcja przebiega w temperaturze ok 50 stopni Celsjusza. Konieczne jest ich kiszenie w silosach przejazdowych ze ścianami bocznymi lub kiszenie w rękawach foliowych. Zapobiega to psuciu wysłodki, która jeśli jest świeża szybko traci trwałość i przydatność do spożycia. Podczas zakiszania nie dochodzi do wycieku soku. Wysłodki buraczane prasowane mają lepszą smakowitość, lepiej się ubijają ich koszty transportu są niższe niż w przypadku wysłodki mokrej. Mają one dużą zawartością wapnia. Dla krów mlecznych należy stosować dodatek w postaci premiksu, z wyższą zawartością fosforu. Rodzaj ten nie jest odpowiedni dla krów zasuszonych. Norma dobowa dla krów w czasie laktacji wynosi od 2 do 6 kg, natomiast dla krów w okresie zawieszenia stanowi 1-3 kg.

Suche

Stanowią one bardzo duży potencjał energetyczny. Fermentacja paszy tego typu w żwaczu jest wolna, co nie skutkuje obniżeniem ph. W związku z tym nie występuje ryzyko zakwaszenia żwacza. Może stanowić część paszy treściwej, od 10% do 50%, jak i może być podawana wprost na stół paszowy. Dawka dzienna dla krów mlecznych wynosi od 2 do 4 kg. Ograniczenie do 1kg dla krów zasuszonych związane jest z zawartością potasu.

Suche melasowane

Zawierają dobrze strawne włókno oraz dużą ilość pektyn. Utrzymanie odpowiedniego zakwaszenia żwacza jest możliwe, gdyż czas rozkładu poszczególnych składników jest dłuższy niż w przypadku, np. skrobi. W następstwie krowa pobiera więcej suchej masy niż wtedy, gdy podajemy pasze treściwe. Wydajność krów mlecznych zależy od prawidłowej żywotności i ilości bakterii w żwaczu, dlatego tak istotne jest utrzymanie prawidłowego ph.
Uwaga
Bez względu na to jaką formę ma pasza, suchą, mokrą czy prasowaną, pamiętajmy że wysłodka buraczana nie może być stosowana, jako jedyny składnik diety. Dla krów nie może też całkowicie zastąpić ona kiszonki z kukurydzy.