Maltańczyki to rasa psa do towarzystwa, który osiąga zaledwie 25 cm wysokości i waży niecałe 3 kg.
Co ciekawe ta rasa jest najstarszą z ras psów. Jego sierść jest zawsze długa i śnieżnobiała, o którą należy dbać. To wesoły piesek, ale posiadający swoją osobowość. Z reguły to piesek spokojny, który uwielbia zabawy i pieszczoty, ale jest również bardzo inteligentny i wrażliwy. Potrafią też nabroić, kiedy się nudzą i nie są im zapewnianie różne aktywności.
Wychowanie maltańczyka nie powinno przysporzyć nam wielkich trudności, ponieważ jest bystry i uważny. Nie należy jednak stosować kar wobec tego psa, ponieważ jest bardzo wrażliwym psem, jak również nie zaleca się krzyczeć na niego, ponieważ może zacząć bać się swojego opiekun.
Jak każdy psiak ma zalety i wady.
Maltańczyk – zalety:
- Łagodność do ludzi i zwierząt
- Łatwość w wychowaniu
- Ekonomiczność w żywieniu
- Zdrowie i długowieczność – dożywają do 12 – 15 lat
- Cichy
Maltańczyk – wady:
- Delikatność
- Czasochłonność w pielęgnacji
- Zdarza się, że cierpi na lęk separacyjny
Teraz kilka słów na temat pielęgnacji tych małych, żywych maskotek.
Pielęgnacja nie musi być uciążliwa, wystarczy, aby stała się codziennym rytuałem. Rasa ta posiada włosy zamiast sierści, które rosną przez całe życie, dlatego rzadziej uczulają oraz gubią ich znacznie mniej niż inne psy. Jednak będzie ona wymaga od nas częstej pielęgnacji. Potrzebne są regularne wizyty u psiego fryzjera, aby nasz pupil wyglądał na zdrowego i zadbanego. Dodatkowo codziennie należy czesać włosy psa, ponieważ mają tendencję do kołtunienia.
Maltańczyki pielęgnacja oczu.
Zazwyczaj maltańczyki mają problem z rdzawymi zaciekami na pyszczku, które spowodowane są przez łzy. Okazuje się, że ponad 95% psów tej rasy boryka się z tym problemem.
Łzawienie może być spowodowane wieloma przyczynami:
- Alergią – wielu z nich ma skłonność do alergii.
- Dieta – u psów może pojawić się alergia po podaniu posiłków z kurczakiem i zbożem.
- Bakterie i drożdżaki, które lubią ciepłe i wilgotne miejsca.
- Genetyka – na to nie mamy wpływu, możemy jedynie dbać o regularnym usuwaniu zacieków.
- Zatkane kanaliki łzowe – możliwe jest usunięcie problemu zabiegiem weterynaryjnym, ale nie mamy pełnej gwarancji, że problem nie wróci.
- Zbyt długie włosy wokół oczu – mogą podrażniać oczy psa
O higienę oczu należy dbać codziennie. Oczy naszego psa możemy przemywać wacikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej lub czystą wodą. W sklepach dostępne są również specjalne preparaty do pielęgnacji oczu piesków. Zwracajmy uwagę na częstotliwość pojawiania się tego problemu i w przypadku nawracania zwróćmy się o pomoc do specjalisty weterynarza. Może okazać się, że należy podać psu krople z antybiotykiem w celu usunięcia choroby.
Chcąc cieszyć się towarzystwem zdrowego pupila, pamiętajmy nie tylko o jego żywieniu, ale również o pielęgnacji.