Wędkarstwo spinningowe – wszystko co musisz wiedzieć

Wędkarstwo spinningowe jest dedykowane przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych. Jednakże tą metodą z powodzeniem możemy poławiać ryby spokojnego żeru. Metoda spinningowa jest bardzo popularna wśród wędkarzy i uważana jest za łatwą oraz uniwersalną.

Wędkarstwo spinningowe jest dedykowane przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych. Jednakże tą metodą z powodzeniem możemy poławiać ryby spokojnego żeru. Metoda spinningowa jest bardzo popularna wśród wędkarzy i uważana jest za łatwą oraz uniwersalną.

Na czym polega wędkarstwo spinningowe?

Naprzemienne zarzucanie wędki i przyciąganie przynęty za pomocą kołowrotka. To właśnie w tym tkwi sekret wędkarstwa spinningowego. Wędkarz podczas połowu metodą spinningową wykonuje charakterystyczne ruchy przynętą, które mają imitować zachowanie zranionej ryby, w celu zwabienia drapieżnika. Co więcej, metoda spinningowa jest obecnie uważana za najbardziej skuteczną.

Sztuczna przynęta

Sztuczna przynęta to konieczność podczas połowów metodą spinningową. Jest ona wierną kopią naturalnego pokarmu ryb drapieżnych. Sztuczne przynęty możemy podzielić na:

  • miękkie przynęty spiningowe,
  • woblery,
  • blaszane błyski,
  • cykady i koguty.

Dlatego też, wybierając się na spinning warto zaopatrzyć się w kilka sztuk poszczególnych przynęt. Dzięki czemu, mamy możliwość przetestować każdą z nich i sprawdzić, która najbardziej nam odpowiada. Ponadto, posiadając w swoim ekwipunku kilka przynęt, nie musimy się martwić w momencie jej zerwania się z zaczepu.

Plecionka zamiast żyłki wędkarskiej

W wędkarstwie spinningowym zamiast żyłki wędkarskiej stosujemy plecionkę. Ze względu na jej dużą wytrzymałość jesteśmy w stanie wyciągać na brzeg większe okazy. Plecionka charakteryzuje się wysoką rozciągliwością oraz odpornością na zrywanie i ścieranie. Co więcej, jest cieńsza w porównaniu do żyłki wędkarskiej, a to z kolei przekłada się na jej mniejszą widoczność dla ryb.

Wędka do połowu spinningowego

Kiedy wiemy już, że wybraną przez nas metodą połowu jest spinning, czas na wybranie odpowiedniej wędki. Do tego rodzaju łowienia wędzisko jest krótkie i mieści się w granicach od 1,5 m do niewiele ponad 3 m. Ważne jest, aby była poręczna i lekka, gdyż wędkarz niejednokrotnie zmienia pozycję, w celu wykonywania specyficznych ruchów. Oprócz tego, wędka musi cechować się wysoką wytrzymałością, aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z jej wymianą. Dbając o swój komfort i frajdę z wędkowania spinningowego, warto postawić na wysokiej jakości sprzęt do spinningu. Doskonałym wyborem będzie skompletowanie ekwipunku w sklepie Haczykowo, który wyróżnia się nie tylko wysokiej klasy produktami, ale także bogatym asortymentem. W sklepie wędkarskim online Haczykowo można wybierać spośród wielu renomowanych marek, cenionych przez pasjonatów wędkarstwa. Jeśli masz problem z wyborem właściwego sprzętu, w sklepie Haczykowo możesz liczyć na fachowe doradztwo. Odpowiedni sprzęt sprawi, że wędkarstwo spinningowe przyniesie ci mnóstwo satysfakcji