Jak dobrać fotel gamingowy do wzrostu?

Fotele gamingowe to niezwykle popularne w ostatnich latach rozwiązanie. Nie tylko zapewniają doskonały komfort podczas wielogodzinnych rozgrywek przed komputerem, ale także pomagają utrzymać poprawną pozycję, minimalizując ryzyko dolegliwości bólowych. Z tego względu krzesła gamingowe znajdują zastosowanie nie tylko wśród graczy, a również innych osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej. Aby jednak w pełni wykorzystywać ich ergonomiczne funkcje, fotel powinien zostać odpowiednio dopasowany do wzrostu użytkownika.

W jaki sposób fotele dla gracza wymuszają poprawną postawę?

Długotrwałe przebywanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, od krótkotrwałego bólu pleców czy karku, po przewlekłe dolegliwości i nieustanne poczucie zmęczenia. Właściwa pozycja jest szczególnie istotna w przypadku młodszych użytkowników, których organizm wciąż się kształtuje, a wszelkie nieprawidłowości mogą przełożyć się na poważne niedogodności już w dorosłym życiu. W jaki sposób fotele dla graczy ułatwiają siedzenie w poprawnej pozycji? To zasługa wielu elementów ich konstrukcji. Odpowiednią postawę wymusza wysokie, wyprofilowane oparcie, ze specjalnymi poduszkami zapewniającymi podparcie najbardziej newralgicznych odcinków kręgosłupa. Z kolei podłokietniki zapewniają właściwe podparcie rąk. Bardzo ważne jest też to, aby siedzieć z kolanami zgiętymi pod kątem prostym i stopami opartymi na podłodze – umożliwia to funkcja regulacji wysokości.

Dlaczego wzrost ma znaczenie przy wyborze krzesła?

Wspomnieliśmy o tym, że oparcie fotela dla gracza ma odpowiednio wyprofilowane oparcie i specjalne poduszki, które mają podpierać konkretne partie ciała. Problem w tym, że wzrost użytkownika znacząco wpływa na odległość np. lędźwiowego odcinka kręgosłupa od karku. Także wysokość kolan będzie u każdego nieco inna. Tę ostatnią kwestię w większości przypadków rozwiązuje możliwość regulacji wysokości. Zawsze będą jednak pewne ograniczenia. Bardzo wysokie osoby spotykają się z sytuacją, w której zakres regulacji okazuje się za mały dla ich potrzeb. Wynika to z tego, że rynek zalany jest tanimi produktami azjatyckimi, dostosowanymi do wzrostu mieszkańców tamtego regionu. Może się też okazać, że minimalne ustawienie siedziska jest za wysokie dla nastolatka w wieku szkolnym. W takim wypadku warto wybrać specjalne krzesło gamingowe dla dzieci, charakteryzujące się mniejszymi wymiarami.

Na co zwrócić uwagę kupując fotel dla gracza?

Najbardziej pewną opcją byłoby udanie się do salonu i osobiste przetestowanie dostępnych krzeseł. Jednak oferta internetowa jest znacznie bogatsza, a w dodatku nie trzeba ograniczać się do sklepów znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz koniecznie sprawdzić specyfikację wybranego modelu. Powinny być w niej zawarte informacje o dopuszczalnym wzroście oraz wadze użytkownika, a także opisane wszystkie możliwości regulacji i ich zakres. Warto skupić się na ofercie renomowanych polskich lub europejskich producentów, którzy gwarantują fotele dopasowane do użytkowników z naszego kontynentu.