Pakowane ściółki dla koni.

Jaka rolę pełni ściółka?

Podłoże na którym w boksie przebywa koń nazywane jest ściółką. Jest to niezwykle istotny element wyposażenia stajennego. Ściółka dla koni, pełni kilka zasadniczych funkcji w hodowli zwierząt. Do najważniejszych z nich należą:

  • Utrzymanie czystości oraz absorbcja nieczystości. Podstawą prawidłowego funkcjonowania poprawnie urządzonego boksu jest właśnie chłonność. Odpowiednio chłonne podłoże pozwala na skuteczne usuwanie nieczystości, gdyż usuwane one są łącznie ze ściółką. Do najskuteczniejszych materiałów w szczególności mających na celu dobre wchłanianie należy słoma, trociny, siano.
  • Izolacja cieplna konia. Koń, podobnie jak człowiek leży podczas spania, więc aby nie doszło do wychłodzenia jego ciała, niezbędne jest skuteczne odizolowanie go od chłodnej posadzki. Najlepsze w tym celu wydają się być maty gumowe lub torf. Mata jest wodoszczelna, natomiast torf dobrze przewodzi ciepło.

Jaki pan, taki kram

Zasadnicza sprawa podczas hodowli koni jest zaangażowanie. Można powiedzieć że to od hodowcy i gospodarza zależy zdrowie, samopoczucie oraz dobra kondycja konia. Wpływ na wszystkie te czynniki ma również stan boksu w którym koń przebywa. Żadne stworzenie nie lubi bałaganu oraz ciasnoty.
Oferowane w sprzedaży ściółki dla koni to zazwyczaj ściółki najwyższej jakości. Ich produkcja oparta jest między innymi na specjalnie wydzielonych trocinach pochodzenia iglastego oraz wyjątkowej jakości słomy. Składniki te skutecznie wpływają na chłonność, dzięki czemu utrzymanie czystości staje się łatwiejsze. Dodatkowym plusem stosowania ściółek trocinowo – słomianych jest bardzo dobra izolacja cieplna, przez co kopyta koni nie są bezpośrednio narażone na wychłodzenie oraz na kontakt z nadmierna ilością wilgoci.

Inna niezwykle istotna rolą jaką odgrywają ściółki dla koni jest skuteczna redukcja oparów amoniaku w powietrzu. Amoniak to skutek parowania końskiego moczu. Korzystając z odpowiednich ściółek, zmniejsza się jego stężenie, co pozytywnie wpływa na drogi oddechowe konia oraz na komfort przebywania w boksie.
Zarówno trociny jak i słoma w produktach oferowanych w sklepach jest dokładnie odpylona i pozbawiona jakichkolwiek alergenów. Dzięki temu stają się doskonałym rozwiązaniem dla koni z problemami oddechowymi czy alergiami. Materiały te charakteryzują się dobrą wydajnością, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie zużycia ściółki.

Ściółki dostępne w sprzedaży oferowane są zazwyczaj w wygodnych opakowaniach, łatwych w transporcie oraz składowaniu. Ściółka po jakimś czasie, gdy następuje oczyszczanie boksu, wraz z odchodami może służyć jako skuteczny nawóz naturalny. Doskonale sprawdzi się np. w uprawie pieczarek, gdyż to właśnie końskie odchody stanowią podstawę ich wzrostu. Ponadto ściółki te są absolutnie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego więc nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia.
Dobrze wyposażony i zadbany boks, to zadbany koń. A zdrowy koń to powód do dumy.