Zakładanie akwarium – krok po kroku

Wydaje się, że opieka nad rybkami to zajęcie dużo mniej wymagające, niż zajmowanie się innymi zwierzętami. I po części tak właśnie jest. Niemniej jednak zaczynając naszą przygodę z akwarystyką powinniśmy skupić się na kilku podstawowych krokach, które powinniśmy spełnić, aby nasze rybki miały odpowiednie warunki.

Wybór miejsca do akwarium – przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce dla naszego zbiornika. Ze względu na to, że słońce sprzyja przegrzewaniu się wody oraz powstawaniu glonów, powinno to być miejsce zacienione. Warto również zwrócić uwagę na dostęp do gniazdka, gdyż trzeba będzie podłączyć urządzenia takie jak: filtr, grzałka czy oświetlenie.
Zakup akwarium – decydując się na zakup akwarium, powinniśmy wiedzieć, iż początkującym akwarystom zaleca się zakup zbiornika o pojemności minimum 60 l, jednak jako akwarium słodkowodne zdecydowanie lepiej sprawdzają się zbiorniki 100-litrowe, ze względu na możliwość hodowania większej ilości gatunków roślin i zwierząt.
Podłoże do akwarium – dobór odpowiedniego podłoża jest bardzo ważny, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w nie w sklepie akwarystycznym. Ceny takiego podłoża wahają się już od 15 zł wzwyż. Należy pamiętać o tym, aby przed wsypaniem podłoża do naszego akwarium przepłukać je dokładnie pod strumieniem wody.
Wyposażenie akwarium – po zakupie akwarium oraz wyborze odpowiedniego podłoża do akwarium, przychodzi czas na wybór elementów dekoracyjnych takich jak kamienie, muszelki itp. oraz wybór flory czyli posadzenie roślin. Rośliny sprawdzające się na początek to między innymi: moczarki, nurzańce śrubowe czy żabienice.
Wybór rybek – zdecydowanie najdłużej wyczekiwana czynność, sprawiająca najwięcej radości to wybór mieszkańców do naszego akwarium. Kierując się wyborem rybek możemy poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie akwarystycznym. Najłatwiejszymi rybkami w pielęgnacji są: neony, bystrzyki czerwone, brzanki, czy też skalary.