Jakie są sposoby pozyskania pszczół?

Do zostania pszczelarzem wystarczy właściwie kupić pszczoły z ulem oraz zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii. Jakość zapewnianej pszczołom opieki zależy już od hodowcy i zdobytej przez niego wiedzy.

Jak zdobyć pszczoły z ulem?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup pszczół wraz z ulem wielkopolskim. Prostota polega na fakcie, że wystarczy ul z rodziną pszczelą przewieźć na pasiekę, następnie otworzyć wlotek i już można się cieszyć pierwszymi pszczołami. Pszczoły można pozyskiwać poprzez zakup rodzin pszczelich wraz z ulami, samych pszczół, czyli rojów lub pszczół z ramkami, które umieszczamy w swoich pustych ulach.

Kiedy kupić same pszczoły?

Same pszczoły można kupić, gdy sprzedawca posiada roje naturalne lub utworzone sztucznie (przez wydzielenie pszczół rojowych z rodziny) lub gdy likwiduje się stare ule o nietypowych czy innych ramkach, których hodowca chce obecnie stosować w pasiece. W takim wypadku pszczoły są zsypywane do transportówek. Rój powinien być kupowany od pszczelarza znanego, który cieszy się dobrą opinią. Zaletą kupna roju jest możliwość osadzenia w dowolnej odległości od macierzystej pasieki, mniejsza możliwość zawleczenia chorób czy też przeniesienie pszczół z dowolnego typu ula. Z kolei do wad tak pozyskanych pszczół zalicza się:

  • konieczność zajmowania się nową rodziną z troską;
  • potrzeba podkarmienia;
  • rozciągnięcie w czasie skompletowania kilkupniowej pasieki.

Jeszcze przed osadzeniem pszczół trzeba posiadać odpowiedni sprzęt (ule, ramki, podkarmiaczki czy ramki z woszczyną czy też węzą). Nie warto łapać wędrujących rojów o nieznanym pochodzeniu, gdyż pozwala to na wprowadzenie do pasieki kiepskiego pogłowia i chorób.

Dlaczego warto kupić odkłady?

Kupno ramek wraz z obsiadającymi je pszczołami (czyli odkładów) jest obecnie bardzo popularną metodą, na którą można nawet uzyskać dotacje (trzeba zapytać w najbliższej organizacji pszczelarskiej). Odkład to pszczoły z ramkami z czerwiem i pokarmem oraz płodną, czerwiącą matką, które są sprzedawane, Taki zakup dokonany w pasiekach hodowlanych zapewnia otrzymanie dobrego materiału. Trzeba tylko pamiętać o zakupie odkładów na ramkach, jakich stosujemy w pasiece. Pytanie skąd pozyskać pszczoły to temat niełatwy. Sposobów na pozyskanie pszczół jest kilka, a każdy ma swoje zalety i wady. Dlatego też warto zapoznać się z każdym i dokonać odpowiedniego wyboru.