Gładkie pyszczki, uszy nietoperza i osobowość, której nie sposób się oprzeć. Tak w skrócie można opisać buldoga francuskiego. Tym pieskom nie można odmówić uroku, ale są pewne rzeczy, które mogą zaskakiwać, np. fakty, wykraczające poza ich urocze, małe mordki.
Skąd pochodzi buldog francuski?
Ciekawe jest to, że przynajmniej jeden z przodków buldoga francuskiego jest uważany za buldoga angielskiego. W rzeczywistości rasa była pierwotnie nazywana Boule-Dog Francais, jednak Anglicy uznali, że nazywanie angielskiego psa francuskim imieniem jest komiczne. Na ich nieszczęście przyjęła się nazwa buldog francuski i taka obowiązuje do dzisiaj, co zapewne nie podoba się Anglikom.
Usposobienie buldoga francuskiego
Buldog francuski jest uważany za idealnego towarzysza dla singla, jak również dla rodziny z małymi dziećmi. Nie tylko ich wygląd jest absolutnie uroczy, ale fantastyczne jest ich zachowanie w stosunku do najmłodszych. Powszechnie uważa się, że te pieski nie wymagają specjalnego nadzoru, zwłaszcza kiedy znajdą się w otoczeniu innych psów. Należy pamiętać o tym, że buldog francuski nie jest psem dla ludzi aktywnych, jest to zwierze, które nie lubi biegać, ale za to lubi się przytulać i spędzać dużo czasu na kanapie. Dużą zaletą tej rasy jest to, że się nie leni, a co za tym idzie, w domu nie ma ogromnych ilości sierści. Buldożki uwielbiają się bawić i są bardzo przywiązane do swoich ludzkich towarzyszy. Dodatkowo są bardzo wrażliwe i nie reagują dobrze na krzyki.
Fakty o buldogach francuskich
Krótki pyszczek buldoga francuskiego może powodować wiele problemów, np. z oddychaniem. Z tego powodu takie czynniki jak stres, lub zmiana temperatury, mogą spowodować zapadnięcie się dróg oddechowych. Nie każdy o tym wie, ale budowa ciała buldoga francuskiego praktycznie uniemożliwia naturalne zapłodnienie i z reguły, w celu wyhodowania miotu, potrzebny jest zabieg. Natomiast prawie wszystkie suczki, aby mogły wydać szczeniaki, muszą mieć przeprowadzone cesarskie cięcie, częściowo ze względu na ich małe ciała, a także stres, który towarzyszy urodzeniu miotu szczeniąt. Rasa ta bardzo łatwo się stresuje dlatego lepiej jest oszczędzić mamie i szczeniakom potencjalnie śmiertelnego porodu. Bardzo ważnym aspektem przy wyborze psa jest jego długość życia. Podczas, gdy niektóre rasy żyją dłużej, inne mają krótszą żywotność, a wiedza, która z nich najlepiej pasuje do właściciela jest kluczowa. Wiadomo, że buldog francuski żyje zazwyczaj od około 10 do 12 lat i z całą pewnością będą to najlepsze lata spędzone wspólnie.