Wydawać by się mogło, że króliki nie mogą się z nami porozumiewać. Nic bardziej mylnego. Przy pomocy dźwięków, poruszania ciałem dają nam liczne sygnały, mówiące w jakim zwierzę jest nastroju, co się z nim dzieje.
Dlaczego królik tupie, czyli słów kilka o króliczej mowie ciała
Są różne rodzaje zachowań, dzięki którym króliki chcą się z nami porozumieć.
Przesuwanie oraz podrzucanie przedmiotów to ulubiona zabawa zrelaksowanego królika. Podczas euforii zwierzę może nawet wykonywać dzikie skoki, które są oznaką wielkiej radości.
Kopanie to jedna z podstawowych, wrodzonych potrzeb tych zwierząt. W warunkach naturalnych na kopaniu w tuneli spędzają większość czasu. W warunkach domowych, nie mając dostępu do ziemi, szukają zastępstwa i rozgrzebują np. ubrania, kartki papieru itp.
Tupanie to ostrzeżenie dla otoczenia. Królik boi się i informuje o zagrożeniu. Może to również świadczyć o intensywnym bólu brzucha. Należy wówczas koniecznie skonsultować się z weterynarzem.
Istnieje wiele innych zachowań i dźwięków, dzięki którym zwierzęta porozumiewają się z nami. Warto uważnie obserwować naszego pupila i uczyć się co i jak pragnie nam przekazać.